Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević najavio je za sljedeću godinu kapitalna ulaganja u vrijednosti od 220 milijuna eura. Za to će im, rekao je pred zagrebačkim poduzetnicima okupljenima na radnom ručku koji je organizirao HUP - Udruga malih i srednjih poduzetnika, trebati veliki angažman domaćeg građevinskog sektora.
- Molim vas javljate se na javne natječaje. Više nema namještanja niti bilo kakvog pogodovanja. Bez poduzetnika Grad Zagreb ne može uspjeti u svojim planovima - apelirao je gradonačelnik Tomašević.
Tomašević je ovaj susret s poduzetnicima shvatio prilično ozbiljno, u dvoranu Hilton Garden Inna stigao je s 13 gradskih pročelnika. Zagrebački gradonačelnik kazao je kako bi inače zbog tragedije, poput one koja se dogodila na Jakuševcu, odgodio slične sastanke. No, kako se radilo o događaju u organizaciji Udruge malih i srednjih poduzetnika koji, kako kaže Tomašević, čine kičmu ekonomije Zagreba i kako je radni ručak duže planiran, nije htio odustati od dolaska.
- Prvi ste gradonačelnik koji gostuje na tradicionalnom radnom ručku koji organizira HUP. Nadam se da je ovo početak ciklusa razvoja dijaloga gradonačelnika i lokalne zajednice. Spremni smo pomoći Gradu Zagrebu u obnovi i realizaciji svih projekata. Zato moramo otvoriti i pitanje angažmana gradske imovine, a sve u cilju poboljšanja stambene politike - izjavila je glavna direktorica HUP-a Irena Weber.
Okupljene poduzetnike zanimalo je kako će Grad Zagreb riješiti problem s derutnim zgradama, koje su u vlasništvu Grada, a naslanjaju se na susjedne zgrade. Tomašević je rekao da Grad Zagreb mora zaštititi imovinu građana, te obećao da će sve takve zgrade koje su vlasništvu Grada biti sanirane.
Složio se s prigovorima poduzetnika kako se predugo čeka na potpisivanje ugovora javne nabave.
Najprecizniji odgovor Tomašević je dao na pitanje o stambenoj politici Grada.
- Gradit ćemo priuštive i socijalne stanove. Priuštivi stanovi su namijenjeni svima onima čija je plaća manja od prosječne u Zagrebu. Socijalna gradnja je za one čija plaća je 30 ili više posto manja od prosjeka. Prosječna plaća u Zagrebu je 1300 eura, 200 eura više od ostataka Hrvatske. Dakle, kada je riječ o održivom stanovanju, stvari gledamo malo šire. Nećemo graditi samo za one najviše ekonomski ugrožene - elaborirao je Tomašević, te kao primjer takvog planiranja naveo stambeni kompleks u Podbrežju s 288 stanova, što je investicija vrijedna 40 milijuna eura.
Poduzetnike brine i zakrčenost u istočnom dijelu grada, oko stadiona Maksimir i bolnice Rebro.
- Na Bukovcu ćemo graditi podzemnu garažu s nekoliko stotina parkirnih mjesta. Na Borongaju ćemo uvesti novu liniju autobusa koja će non-stop voziti do Rebra, a za hitne slučajeve bit će osigurana žuta traka - odgovorio im je Tomašević.
U istočnom dijelu grada, odnosno kroz Heinzelovu prolazit će i nova tramvajska pruga vrijedna 32 milijuna eura.
Tomašević je najavio i da uskoro kreće realizacija projekta Blok Badel na potezu ulica Vlaška - Šubićeva - Martićeva - Derenčinova. Pričao je i o investiciji u Paromlin, vrijednoj 85 milijuna eura. Kada je riječ o sportskoj infrastrukturi, planira se novo zdanje stadiona Zagreb u Kranjčevićevoj ulici, koje bi trebalo biti gotovo u proljeće 2025., vrijedno 23 milijuna eura, kao i gradnja bazena Špansko, također teška 23 milijuna eura. Na rasporedu je i prva faza obnove Doma sportova.
Kao jedan od najvažnijih strateških projekta istaknuo je razvoj kampusa Borongaj, te najavio velika ulaganja od 24 milijuna eura u digitalizaciju gradske administracije.
Tomašević je poduzetnicima otkrio da kreće s projektom "Zelene javne nabave". Naime, plan je da hrana za institucije grada Zagreba bude uzgojena na najviše 50 kilometara od Zagreba.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....