NOVA PRAVILA

Stigao je novi europski zakon o digitalnim platformama: Wolt i Glovo moraju promijeniti model rada

Direktivom se države članice EU-a da su osobe koje rade putem platforme zaposlenici te digitalne platforme, umjesto toga da su samozaposlene osobe

Prosvjed radnika digitalnih platformi Bolt, Uber,Wolt i Glovo, arhivka snimka

 Damjan Tadic/Cropix

Zastupnici Europskog parlamenta danas su odobrili nova pravila čiji je cilj poboljšanje radnih uvjeta radnika koje rade putem digitalnih platformi. Nakon objave u Službenom listu EU-a, države članice, među njima naravno i Hrvatska, moraju u roku od dvije godine uključiti odredbe Direktive u svoje nacionalno zakonodavstvo.

Nova pravila, koja su Parlament i Vijeće dogovorili u veljači i koja su usvojena s 554 glasa za, 56 glasova protiv i 24 suzdržana, trebale bi osigurati ispravnu klasifikaciju radnog statusa osoba koje rade putem platformi i ispraviti lažno samozapošljavanje. Naime, iako je većina radnika koji rade putem platformi formalno samozaposlena, moguće je da je oko 5,5 milijuna osoba pogrešno klasificirano.

Spomenuta pravila također po prvi put u EU-u reguliraju korištenje algoritamskih sustava na radnome mjestu.

Radni status

Novim zakonom uvodi se tako pretpostavka radnog odnosa (za razliku od samozaposlenosti) kada okolnosti upućuju na kontrolu i usmjeravanje, u skladu s nacionalnim pravom i kolektivnim ugovorima te uzimajući u obzir sudsku praksu EU-a.

Direktivom se države članice EU-a obvezuju na uspostavu pravne pretpostavke da su osobe koje rade putem platforme zaposlenici te digitalne platforme (a ne samozaposlene osobe) kako bi se ispravila neravnoteža moći između digitalnih radnih platformi i osoba koje rade putem njih. Teret dokazivanja leži na platformi, što znači da ona treba dokazati da ne postoji radni odnos.

Nova pravila o upotrebi algoritama

Nova pravila osiguravaju i da osobe koje rade putem platformi ne mogu biti otpuštene temeljem odluke koju donosi algoritam ili sustav automatiziranog donošenja odluka. Umjesto toga, digitalne radne platforme moraju osigurati ljudski nadzor nad važnim odlukama koje izravno utječu na osobe koje rade putem njih.

Direktivom se uvode pravila za snažniju zaštitu podataka radnika koji rade putem platformi. Digitalnim radnim platformama zabranit će se obrada određenih vrsta osobnih podataka, kao što su podaci o nečijem emocionalnom ili psihološkom stanju i osobnim uvjerenjima.

Nakon objave u Službenom listu EU-a, države članice, što naravno znači i Hrvatska, moraju u roku od dvije godine uključiti odredbe Direktive u svoje nacionalno zakonodavstvo.

- Zahvaljujući ovoj direktivi gotovo 40 milijuna radnika koji rade putem platformi u EU-u imat će pristup pravednim radnim uvjetima. Ovaj povijesni dogovor osigurat će im dostojanstvo, zaštitu i prava. Njime će se ispraviti lažna samozaposlenost i spriječiti nepošteno tržišno natjecanje, zaštititi pravo samozapošljavanje i uvesti revolucionarna pravila o upravljanju algoritmima. Postavit ćemo standarde na globalnoj razini. S ponosom mogu reći: Europa štiti svoje radnike, svoj socijalni model i gospodarstvo - elaborirala je talijanska izvjestiteljica Elisabetta Gualmini iz Progresivnog saveza socijalista i demokrata.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
11. studeni 2024 19:54