Ovisnost Hrvatske o uvozu ključnih sirovina za industriju poput željeza, čelika, pamuka i PVC-a odrazila se od početka godine i na cijene po kojima ih naše tvrtke nabavljaju za svoju proizvodnju uz, kako smo jučer utvrdili među poslodavcima i njihovim udrugama, rast cijena u prvom tromjesečju ove godine za najmanje 25 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Sirovinama na europskom tržištu odakle se njima opskrbljuje naše gospodarstvo, od početka godine raste cijena zbog nemogućnosti dobavljača, čije je poslovanje poremetila koronakriza, da zadovolje naraslu potražnju industrije. Dobar dio sirovina, poput PVC-a ili metala, postale su za naše tvrtke skuplje između 40 i 60 posto, ali ima i roba kojima je cijena porasla za 100 posto.
Otežana nabava
Naime, kako doznajemo u Odjelu za industriju Hrvatske gospodarske komore, cijene opreme od plastike koja se ugrađuje u vodovode i odvodnju u sklopu velikih investicijskih projekata aglomeracije diljem države, porasle su i do 100 posto. Do rasta cijena plastike, objašnjavaju u Komori, došlo je jer su tvrtke suočene s otežanom nabavom polipropilena, polivinil klorida i polietilena.
U tekstilnoj industriji, prema informacijama kojima raspolaže Hrvatska udruga poslodavaca, cijene sirovina rasle su od početka godine između 25 i 60 posto. Cijena pamuka, kaže isti izvor, kao burzovne robe porasla je za 25 posto. U HUP-u doznajemo da su i njihove članice iz kožarske branše suočene sa znatnim rastom cijena sirovina. Cijena kože rasla je za 15 posto, izvijestili su nas.
U građevinarstvu, kažu nam u Udrugi poslodavaca, najveći cjenovni udar stiže od dobavljača metala.
- Metal je burzovna roba te je armatura poskupjela 50 posto, među ostalim i zato što manjka otpadnog željeza - navode u HUP-u, dodajući da se na poslovanje "građevinaca" odrazio i aktualni rast cijena nafte s posljedicama na cijene bitumena, ali i prijevoza robe. Ukupno, procjenjuje HUP, cijene ključnih sirovina u građevinarstvu porasle su od početka godine između 15 i 45 posto.
Neće preliti na kupce
U prilog potonjoj ocjeni ide i informacija iz HGK da je zbog trenutačne situacije s koronakrizom došlo do većeg skoka cijene čelika.
- Cijena čelika je porasla ovisno o vrsti čelika - navode u Komori. Na pitanje hoće li rast cijena sirovina biti pretočen u cijene finalnih proizvoda, naši sugovornici kažu da "rast troškova sirovina tvrtke neće moći preliti na kupce jer cijene već sada pregovaraju u centima". Istodobno dodaju da će se domaći proizvođači sigurno suočavati s velikim izazovima u nadolazećem razdoblju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....