Rekordni toplinski valovi, sve češće poplave i šumski požari u kombinaciji s klimatskim promjena dovest će do smanjenja globalnih prihoda za 19 posto do 2050. godine. Posljedice takvog financijskog udarca neće osjetiti samo vlade i velike korporacije, već i pojedinci. Hrana će zbog biti skuplja zbog vremenskih nepogoda, kao što se uostalom već i događa s primjerice cijenom kakaovca zbog koje će čokolada poskupjeti. Postanu li suše i poplave uobičajene, i druge namirnice očekuje ista sudbina. I cijena stanovanja će biti veća, jednim dijelom i zbog toga što će neki dijelovi svijeta postati prevrući pa će oni s blažom klimom biti "na cijeni".
Istraživači s Potsdamskog instituta za istraživanje utjecaja na klimu su uvjereni kako je takav rasplet neizbježan, čak i kada bi svjetske vlade uložile veći napor u rješavanje klimatske krize. Pitanje je samo u kolikoj će se mjeri odraziti to na našu svakodnevicu. Do rezultata su došli na temelju analize empirijskih podataka iz 1600 regija diljem svijeta kroz 40 godina.
Njihova studija, objavljena u časopisu Nature, procjenjuje da pad prihoda neće biti ravnomjerno raspoređen - klimatskim promjenama će najviše biti pogođene siromašnije zemlje. Gledano po regijama, najveću promjenu doživjet će Bliski Istok i sjeverna Afrika u kojima će se prihodi do sredine stoljeća smanjiti za 22,4 posto te južna Azija sa smanjenjem od 22,3 posto. Slijede subsaharska Afrika (20,9 posto) i Južna Amerika (19,3 posto).
S druge strane, najmanju promjenu od svega 1,7 posto doživjet će centralna Azija i Rusija. Europa se također smjestila na “pozitivnom kraju ljestvice” jer se procjenjuje da će njezini gubici biti sedam postotnih bodova manji od prosjeka (11,4 posto).
“Gubici se predviđaju za sve regije osim onih na vrlo visokim geografskim širinama, na kojima temperatura manje varira. Najveći gubici nastaju na nižim geografskim širinama u regijama s nižim današnjim prihodom”, objasnili su autori istraživanja Maximilian Kotz i Leonie Wenz.
Zanimljivo je da će Sjedinjene Američke Države, koje se smatraju jednim od najvećih zagađivača, pretrpjeti manji ekonomski udar od zemalja u okruženju. Ipak, kada se postoci pretvore u iznose, pokazalo se da ni Amerikanci ne mogu ‘odahnuti‘.
Znanstveni rad koji je nedavno objavljen na stranici Consumer Reports tvrdi da će se životni troškovi značajno povećati u sljedećih 80-ak godina. Konkretno, troškovi stanovanja će se tijekom života osobe rođene ove godine povećati za nevjerojatnih 117 tisuća eura. Do tog su broja došli tako da su godišnji trošak stanovanja pomnožili s očekivanim trajanjem života. Zbog poplava, suša i drugih vremenskih nepogoda će se troškovi hrane za života bebe rođene 2024. godine povećati za 31 tisuću eura.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....