Poduzetnik Milodrag Gadže, vlasnik tvrtke Solarwat, razvija inovativan projekt gradnje pogona za proizvodnju e-metanola u Lećevici, vrijedan oko 300 milijuna eura. Projekt bi riješio problem zbrinjavanja otpada te usporedno proizvodio e-metanol, gorivo budućnosti, koje se već primjenjuje u nekim projektima brodova koji koriste CO2 neutralno gorivo.
Riječ je, pojašnjava Gadže, o projektu gradnje postrojenja za završno zbrinjavanje otpada Splitsko-dalmatinske županije bez emisija CO2 te usporednoj proizvodnji e-metanola.
- Postrojenje može prerađivati otpad iz Splitsko-dalmatinske županije, po potrebi i svih ostalih dalmatinskih županija, a zbrinjavalo bi i mulj iz vodnih pročistača. Zahvaljujući suvremenoj tehnologiji radilo bi bez emitiranja stakleničkih plinova u okoliš. Unutar postrojenja nalazio bi se hvatač CO2. Taj bi se CO2 vezao s vodikom proizvedenim u elektrolizatoru. Sve bi to rezultiralo proizvodnjom e-metanola u konačnici, koji je već izabran kao dokazano ekološki prihvatljivo gorivo za pokretanje brodova - ističe Milodrag Gadže.
Proizvodnja vodika
Gadže napominje da je u sklopu kompleksa predviđena gradnja i solarne elektrane snage do 160 MW.
- Proizvedenu električnu energiju iz solarne elektrane provodit će se do elektrolizatora iz kojeg će se proizvoditi vodik. Usporedo s tim otpad koji dolazi na sortirnicu i koji se ne može reciklirati, a to je gorivo iz otpada, trebao bi doći u naše postrojenje na daljinu preradu. Inače, gorivo iz otpada nije dozvoljeno spaljivati zbog štetnih emisija u atmosferu. Mi ćemo ga energetski oporabiti u zatvorenom postrojenju, tako da neće biti tih emisija u atmosferu.
Naime, unutar postrojenja postoje hvatači CO2 koji sprečavaju njegove emisije u atmosferu. Taj CO2 spajamo s vodikom i proizvodimo ekološko gorivo e-metanol. E-metanol već koristi prvi brod na pogon bez emisija CO2u svijetu, Lana Maersk - pojašnjava Gadže. Na pitanje što je do sada napravljeno u vezi s ovim projektom, Gadže otkriva da su do sada za dvije solarne elektrane snage 100 MW na lokacijama Lećevica i Bisko dobivena energetska odobrenja.
U sklopu poslovne zone Lećevica rade na dobivanju lokacije na površini od šest hektara, gdje će se sagraditi i instalirati postrojenje. U postrojenju, odnosno pogonu, trebalo bi raditi oko 50 radnika.
- Projekt razvijamo u dvije faze. Trenutno smo u fazi projektiranja. Koncesije smo dobili za solarne elektrane, uključujući i energetsko odobrenje, a usporedo radimo na fazi dva. Očekujem da će kompletan projekt biti dovršen i stavljen u funkciju krajem 2027. godine ili početkom 2028. Moram priznati da se za sada sve odvija prema planu i da smo zadovoljni suradnjom s lokalnom upravom te županijskim i državnim tijelima - pojašnjava Milodrag Gadže.
Gadže pojašnjava da projekt postrojenja treba ići na javnu raspravu.
- Riječ je o ekološkom projektu, spajanju više obnovljivih izvora energije i energetskom oporabom otpada. Integracija navedenih ekološki prihvatljivih postrojenja izdvaja ovu poslovnu ideju od tradicionalnih metoda proizvodnje električne energije i zbrinjavanja otpada. Sva oprema i tehnologija bit će europskog porijekla, a planiramo da isporučitelj solarne elektrane bude jedna renomirana hrvatska tvrtka s kojom pregovaramo - otkriva Milodrag Gadže.
Logistička prednost
- Lociranje proizvodnje e-metanola u sklopu gospodarske zone u blizini centra za gospodarenjem otpadom nudi logističke prednosti, smanjujući troškove prijevoza i promičući suradnju i sinergiju s postojećom infrastrukturom.
Prema informacijama, na području Centra za gospodarenje otpadom planira se dovoz do 110.000 tona mješovitog komunalnog otpada iz Splitsko-dalmatinske županije, od čega trećina čini nereciklabilni otpad, koji je pogodan kao sirovina za energetsku oporabu i u konačnici proizvodnju e-metanola - ističe Gadže.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....