Zaokret iz generičkog biznisa prema inovacijama jedan je od glavnih stupova povratka farmaceutskog diva Teve na put kontinuiranog rasta, a Eric Hughes, Tevin prvi čovjek za istraživanje i razvoj, tu je da to i provede sa svojim timom koji ima više od 4000 ljudi diljem svijeta.
Među njima je i više od 400 zaposlenih u odjelu za istraživanje i razvoj u Plivi, koji predstavlja jedan od najvećih Tevinih R&D centara i važna je karika u novoj strategiji kompanije, koja je u ovoj godini u značajnoj mjeri vratila optimizam. Otkako kompaniju vodi glavni izvršni direktor Richard Francis, Teva bilježi rast prodaje u šest uzastopnih kvartala, u drugom kvartalu ove godine prihod od prodaje porastao joj je za 11 posto u odnosu na isti period prošle godine, dosegnuvši 4,2 milijarde dolara, što je uslijedilo nakon povećanja prihoda od 5 posto tijekom prvog kvartala.
Što će biti glavni ciljevi Tevina globalnog R&D-ja, koja je uloga Plivina istraživačkog tima i u kojem smjeru ide razvoj novih lijekova, u ekskluzivnom razgovoru za Jutarnji list pojašnjava Eric Hughes, koji je prošlog tjedna boravio u Zagrebu, gdje je obišao i novi Globalni centar izvrsnosti za male molekule, otvoren na proljeće u Plivinu Istraživačkom centru. Otkriva nam kako svoje timove voli obići osobno.
Kojim ste povodom u Plivi i u Zagrebu?
Ovo je moj drugi posjet Tevinu odjelu za istraživanje i razvoj u Zagrebu. Volim osobno obići svoje timove koji rade diljem svijeta kako bih saznao kako projekti napreduju. Kada dođem u naše R&D centre i sretnem se sa znanstvenicima, obiđem laboratorije i vidim nevjerojatne istraživačke i razvojne aktivnosti, osjećam se kao dijete u trgovini slatkišima. Zagreb je za Tevu važan centar istraživanja i razvoja i jedan od naših najvećih R&D centara s više od 400 zaposlenika. Ovdje rade brojni timovi koji pružaju usluge ne samo Hrvatskoj i Europi, nego i na globalnoj razini. U Zagrebu se nalazi globalni centar izvrsnosti za istraživanje i razvoj složenih sterilnih injekcija i ljekovitih supstancija, a tu djeluju globalni timovi za sigurnost pacijenata i farmakovigilanciju, globalne regulatorne poslove i globalne medicinske poslove. Svaka je funkcija ključna i njihova suradnja omogućava da naši lijekovi što prije dođu do pacijenata kojima su potrebni.
Koja su medicinska područja posebno izazovna za budući razvoj novih lijekova? Što će biti vaš fokus u idućem periodu?
Naši neposredni prioriteti za budućnost usmjereni su na inovativne lijekove u naprednoj razvojnoj fazi i nekoliko njih je na značajnoj prekretnici. Primjerice, oralni olanzapin jedan je od najčešće propisivanih atipičnih antipsihotika za liječenje shizofrenije, ali trenutačno su na tržištu dostupne samo ograničene mogućnosti liječenja injekcijama s produženim djelovanjem (LAI). Tevina studija Olanzapine LAI blizu je završetka i nije uočen sedacijski sindrom, nuspojava zamijećena kod drugih proizvoda.
Potom, ubrzan je razvoj duvakituga, potencijalnog lijeka za ulcerozni kolitis i Crohnovu bolest, tako da se rezultati očekuju u četvrtom kvartalu 2024. godine. Tevin projekt TEV-‘248 ima potencijal biti prvi protuupalni inhaler dvostrukog djelovanja za odrasle i za djecu. On kombinira flutikazon propionat i albuterol sulfat u jednom uređaju i očekujemo široku preporučenu upotrebu, uključujući primjenu kod djece. Emrusolmin je lijek u razvoju za multiplu sistemsku atrofiju (MSA), brzo napredujuću neurodegenerativnu bolest za koju na tržištu nema odobrenih lijekova. Dobili smo obećavajuće pretkliničke i toksikološke podatke, pokrenuli smo studiju druge faze i radimo na ubrzanju programa.
U budućnosti želimo iskoristiti naše široke i raznolike tehnološke, razvojne i kliničke stručnosti kako bismo se usredotočili na prioritetni razvoj generičkih lijekova visoke vrijednosti, prvenstveno uključujući složene generičke proizvode, kao što su kombinacije uređaja za lijekove i dugodjelujućih injekcijskih lijekova (LAI), poput onih koji se razvijaju ovdje, u Zagrebu.
Po čemu se lijekovi nove generacije razlikuju od starih?
Lijekovi nove generacije predstavljaju značajan iskorak, vođen napretkom u razumijevanju znanosti. Sada bolje razumijemo pojedine bolesti, njihovo podrijetlo i način na koji ih možemo učinkovito liječiti ili barem usporiti degenerativne procese i njihove posljedice. U Tevi prioritet dajemo upravo u područjima u kojima postoje značajne nezadovoljene potrebe pacijenata. Posljednjih godina fokus naših inovativnih lijekova bio je na neuroznanosti, gdje razvijamo lijekove za ozbiljna neurološka stanja kao što je shizofrenija. Teva je predana istraživanju inovativnih načina liječenja koji mogu pomoći u rješavanju potreba liječenja pacijenata za koje do sada ne postoji rješenje u liječenju shizofrenije. Također radimo na nekoliko novih terapija i istražujemo inovativne kombinacije lijekova i uređaja.
Primjerice, pacijenti liječeni lijekovima poput risperidona ili paliperidona često imaju značajne nuspojave, koje mogu spriječiti njihovo redovno uzimanje terapije. Naš je cilj poboljšati suradljivost pacijenata kombinacijama lijekova i minimizirati moguće nuspojave.
Slijede li procesi odobravanja novih lijekova na tržištu ovaj trend? Koje su razlike između pojedinih tržišta?
Regulatori prepoznaju vrijednost novih, vrhunskih terapija i često daju prioritet njihovu odobrenju kako bi se povećala dostupnost terapije pacijentima te rade na prilagođavanju procedura složenosti ovih novih terapija. Međutim, postoje bitne razlike među pojedinim tržištima, na koje utječu regionalni propisi i specifične zdravstvene potrebe pojedine populacije. To znači da dok neka tržišta brže prihvaćaju inovativne lijekove, druga imaju strože regulatorne zahtjeve koji mogu utjecati na brzinu odobrenja.
Kako ste zadovoljni prodorom biosličnih lijekova na tržištima na kojima poslujete?
Naša strategija biosličnih lijekova dobiva sve više maha. Imamo četiri komercijalna bioslična proizvoda za tržišta SAD-a, Kanade i EU. Nedavno smo u SAD-u lansirali injekciju Simlandi® (adalimumab-ryvk) s partnerom Alvotechom. U veljači 2025. godine u SAD-u očekujemo lansiranje lijeka Selarsdi™ (ustekinumab-aekn), koji je biosličan Stelari® (ustekinumab), što je još jedan partnerski projekt s Alvotechom. Bioslični lijekovi omogućavaju uštede cijelom zdravstvenom sustavu, a tržište biosličnih lijekova raste, kako globalno tako i u SAD-u. Ti su lijekovi ključna komponenta u ostvarivanju Tevine strategije zaokreta prema rastu, a model partnerstva koji smo uspostavili omogućava nam iskoristiti komercijalnu prisutnost i iskustva na globalnoj razini dok na tržištu lansiramo nove bioslične lijekove.
Kakva je pozicija Plivina istraživačkog centra unutar gupe Teva i za što je zadužen tim u Zagrebu?
Centar za istraživanje i razvoj u Zagrebu značajan je dio Teva Grupe, u kojem se nalazi jedan od najvećih timova za istraživanje i razvoj unutar organizacije. Zagrebački tim specijaliziran je za razvoj složenih sterilnih proizvoda, te generičkih i inovativnih formulacija. Njihov je doprinos ključan jer su razvili brojne Tevine vodeće proizvode. Ponosni smo na nedavno osnovan Centar izvrsnosti za male molekule.
Zagrebački tim koristi bogatu tradiciju istraživanja i razvoja započetu u prošlosti u suradnji s dobitnikom Nobelove nagrade za kemiju Vladimirom Prelogom, potpomognutu snažnim vezama s lokalnim sveučilištima. Otkriće azitromicina 80-ih godina prošlog stoljeća ima značajne koristi u liječenju generacija, a prikupljena znanja i stručnost ključni su u razvoju novih znanstvenika. Neki članovi tima rade i kao profesori na Sveučilištu i sudjeluju u zajedničkim znanstvenim projektima sa znanstvenim timovima na hrvatskim fakultetima. Rast tima uistinu je obećavajući, s mnogo mladih stručnjaka koji surađuju s iskusnim kolegama na sve složenijim projektima. Također, integrirana organizacija omogućava zagrebačkom centru suradnju s kolegama iz različitih zemalja i stručnih područja, čime učinkovito odgovaraju na potrebe pacijenata i doprinose cjelokupnoj Tevinoj misiji.
Kako umjetna inteligencija može unaprijediti medicinu i farmaceutsku industriju? Koja rješenja koristite u Tevi?
Umjetna inteligencija ima transformativni potencijal u brojnim područjima farmaceutskog istraživanja i razvoja. Ona značajno ubrzava otkrivanje lijekova analizirajući velike skupove podataka znatno učinkovitijim metodama od tradicionalnih. U prošlosti se sustav razvoja lijekova suočavao s brojnim izazovima i upravo tu strojno učenje umjetne inteligencije može pomoći. Realnost je da farmaceutske tvrtke generiraju mnogo više podataka nego što ih je ikada moguće analizirati. Moć sagledavanja tih podataka uz pomoć strojnog učenja i umjetne inteligencije nevjerojatno je korisna.
Umjetna inteligencija također poboljšava klinička ispitivanja u farmaceutskoj industriji identificiranjem odgovarajućih sudionika i predviđanjem odgovora pacijenata, što može dovesti do bržih odobrenja i smanjenih troškova. Ona igra ulogu i u prediktivnoj analitici, pomažući u predviđanju izbijanja bolesti i ishoda liječenja pacijenata, omogućavajući proaktivne intervencije.
U Tevi koristimo umjetnu inteligenciju za analitiku podataka kako bismo donosili odluke o razvoju lijekova, koristimo strojno učenje za optimizaciju formulacija i automatiziramo proizvodne procese kako bismo poboljšali učinkovitost i smanjili pogreške. Ove primjene u konačnici poboljšavaju inovacije i rezultate pacijenata.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....