U listopadu se broj građana s blokiranim računima smanjio za 1.721, a ukupna dugovanja blokiranih građana smanjila su se za gotovo 283,2 milijuna kuna, pokazuju novi podaci Fine.
Posljedica je to ponajprije Zakona o otpisu dugova fizičkim osobama, koji je na snagu stupio 21. srpnja. U Fini ističu da su, sukladno slovu tog zakona, deblokirali račune građana koji su za to ispunjavali uvjete.
Unatoč tome, nelikvidnost i dalje ostaje velik problem. Naime, krajem listopada u blokadi je bilo 272.402 građana, što je 0,6 posto manje nego u rujnu. Njihovi su nepodmireni dugovi iznosili 18,55 milijardi kuna, ili jedan posto manje nego u rujnu. Kada se glavnici pribroji kamata, ukupna nepodmireni dug građana u blokadi krajem listopada dosezao je 25,6 milijardi kuna, odnosno 1,1 posto manje nego mjesec ranije.
Zbog nepodmirenih obveza u blokadi je krajem listopada bio i 20.121 poslovni subjekt, što je 0,6 posto manje nego krajem rujna. Ukupna dugovanja blokiranih poslovnih subjekata potkraj listopada su iznosila gotovo 10 milijardi kuna, pokazuju podaci Fine.
U državnoj agenciji ističu i da su u prvih 10 mjeseci ove godine zaprimili ukupno 9.238.359 osnova za naplatu. Samo četvrtina tog broja, ili 25,1 posto, odnosi se na poslovne subjekte, a ostatak na građane. U prvih je deset mjeseci ove godine ukupno izvršeno 150,9 milijardi kuna po osnovama koje se odnose na poslovne subjekte i 88,3 milijardi kuna po osnovama koje se odnose na građane, zaključuju u Fini.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....