PIŠE TANJA RUDEŽ

Nobel za ekonomiju znanstvenicima koji su pokazali zašto su neke nacije uspješne dok druge propadaju

‘Naša istraživanja idu u prilog demokraciji. Ali demokracija nije lijek za sve. Mislim da je ovo vrijeme kada demokracije prolaze kroz teška razdoblja‘, pojasnio je Acemoglu

Konferencija za novinare u Stocklomu

 Christine Olsson/Afp

Ovogodišnji dobitnici Nobelove nagrade za ekonomiju su Daron Acemoglu, Simon Johnson i James Robinson za istraživanja koja objašnjavaju zašto su neke zemlje uspješne, a druge ne.

- Smanjenje golemih razlika u dohotku među zemljama jedan je od najvećih izazova našeg vremena. Laureati su pokazali važnost društvenih institucija za postizanje toga - rekao je Jakob Svensson, predsjednik Nobelova odbora za ekonomiju.

- Ovo je veliko iznenađenje i čast - rekao je Daron Acemoglu, koji se trenutno nalazi u Ateni, pa se telefonski priključio konferenciji za novinare u Stockholmu. - Umjesto da se pitamo je li kolonijalizam dobar ili loš, primjećujemo da su različite kolonijalne strategije dovele do različitih institucionalnih obrazaca koji su ustrajali tijekom vremena - rekao je Acemoglu odgovarajući na pitanja novinara. - Općenito govoreći, naša istraživanja idu u prilog demokraciji. Ali demokracija nije lijek za sve. Mislim da je ovo vrijeme kada demokracije prolaze kroz teška razdoblja - dodao je Acemoglu (57).

Rođen je u Istanbulu, a doktorirao je na London School of Economics (LSE). Sada je profesor je na Massachusetts Institute of Technology (MIT), kao i Simon Johnson (61), koji je podrijetlom Britanac. James Robison (64) profesor je na Sveučilištu u Chicagu.

Istraživanja ovogodišnjih laureata dobro su poznata i našim ekonomistima, a prije sedam godina godina nakladnik Mate d.o.o. objavio je Acemogluovu i Robinsonovu knjigu "Zašto nacije propadaju" (Why Nations Fail).

- Kako je Odbor za dodjelu Nobelove nagrade za ekonomiju objasnio, D. Acemoglu, S. Johnson and J. Robinson su ovogodišnju Nobelovu nagradu dobili za istraživanje nejednakosti u razvoju između zemalja. Iako je knjiga ‘Why Nations Fail‘ iz 2012. vjerojatno najpoznatija široj javnosti, postoji veliki broj znanstvenih radova u kojima su ova trojica autora (u različitim kombinacijama koautorstva) istraživala zašto su povijesno neke zemlje bile uspješne u dugoročnom rastu životnog standarda tj. blagostanja svojih stanovnika, a druge nisu. Iako su autori knjige samo Acemoglu i Robinson, knjiga ‘Why Nations Fail‘ rezultat je tih brojnih istraživanja povijesnih iskustava raznih zemalja, uključujući kolonijalna iskustva. Za razliku od prijašnjih istraživanja koja su upućivala na to da su zemljopisni položaj, a onda i klima ili religija ili kulturno naslijeđe presudna odrednica dugoročnog povećanja blagostanja, rezultati istraživanja Acemoglua, Johnsona i Robinsona kao primarni faktor izdvajaju izgradnju institucija, i to onih koje povezujemo s demokratskim sustavima i participacijom većine - rekla nam je dr. Andrea Mervar iz Ekonomskog instituta u Zagrebu.

- Nobelova je nagrada za ekonomiju otišla u prave ruke. Već se dugo to i očekivalo: Acemoglu, Johnson i Robinson autoriteti su u polju političke ekonomije, kad je riječ o tome kako institucije utječu na ekonomski rast i razvoj te kako one utječu na nesrazmjere između zemalja, odnosno na globalnu nejednakost. Pročitao sam njihova brojna istraživanja još dok sam studirao na LSE-ju i na Oxfordu. Toplo preporučujem njihove knjige ‘The Narrow Corridor‘ i ‘ Why Nations Fail‘. Mislim da su njihova istraživanja vrlo konkretna i jako dobro pokazuju točne uzroke propadanja nacija s jedne strane dok s druge precizno pokazuju zašto neke nacije uspijevaju, a druge ne. Ukratko, potrebne su inkluzivne političke i ekonomske institucije jer se u njima najbolje stvara dugoročni napredak za narod - rekao nam je dr. Vuk Vuković, izvršni direktor fonda Oraclum Capital.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 14:58