PRIPREMA ZA BUDUĆNOST

Nekad nezamislivo sada postaje stvarnost: Evo zašto Lufthansa započinje suradnju s njemačkom vojskom

Nakon ruskog napadana Ukrajinu i najave njemačke vlade da će uložiti 100 milijardi eura u jačanje vojske

Lufthansa Technik u Hamburgu

 Patrik Stollarz/afp/profimedia

Prekretnica u njemačkoj politici dovodi i do sve većeg značaja Lufthansine firme Lufthansa Technik i njene suradnje s vojnom industrijom. Ono što je prije bila samo sporedna djelatnost, piše Deutsche Welle, sve više dolazi u središte pažnje.

Sektor za održavanje vojnih aviona je u velikoj transformaciji. Ono što je nekada bilo nezamislivo, sada postaje stvarnost. Stručnjaci za održavanje vojne avijacije su toliko traženi da kompanije poput Lufthansa Technik (LHT) čak pristaju na prekvalifikaciju i usavršavanje radnika iz drugih sektora. Često se stručnjaci dovode iz kompanija koje su radile kao dobavljači dijelova za automobilsku industriju, čiji proizvodi nisu više traženi zbog prelaska na električne automobile.

"Lufthansa Technik, u potrazi za stručnjacima, preuzima mehatroničare iz automobilske industrije", potvrdio je avio-stručnjak Heinrich Großbongardt u intervjuu za DW. "Oni imaju dobro obrazovanje. Sada se vrši njihova prekvalifikacija u avio-mehaničare, što je ranije bilo nezamislivo!"

Nakon ruskog napada na Ukrajinu, stvorena su nova poslovna područja i dati novi poticaji etabliranim kompanijama, uz investicije za kupovinu novih aviona u milijardama eura. Kao u slučaju Lufthansa Technik, koja je nedavno osnovala podružnicu LHT Defense.

LHT je podružnica njemačke Lufthanse za održavanje i popravke. Prema vlastitim navodima, LHT opslužuje više od 800 klijenata širom svijeta i ima više od 20.000 zaposlenih.

image

Zgrada Lufthansa Technik LHT-a u Duesseldorfu

Rupert Oberhuser/alamy/profimedia

Prekretnica za Lufthansu

"Prije deset godina to bi bilo teško zamislivo u Lufthansi Technik i u Lufthansa grupi, uzimajući u obzir ESG-rangiranje (Environment, Social und Governance). To je ocjena poduzeća kad je riječ o okolišu, društvu i upravljanju", kaže Großbongardt. "Defense je tada nešto što nije dolazilo u obzir", kaže ovaj stručnjak iz Hamburga.

Njemački strahovi od dodira s vojskom

Desetljećima nakon Drugog svjetskog rata, u velikim dijelovima njemačkog društva bilo je omraženo sve što je imalo veze s vojskom. Njemačka vojna tehnologija je bila tražena u inozemstvu, ali je u njemačkoj politici i društvu uvijek bila predmet spora.

Nakon ruskog napadana Ukrajinu i najave njemačke vlade da će uložiti 100 milijardi eura u jačanje vojske, situacija se promijenila. "Sada se na to drugačije gleda. I zato to više nije negativna tema za Lufthansu", objašnjava Großbongardt.

Prvi korak u tom pravcu bit će održavanje pet Boeing P-8 Poseidon za elektronsko promatranje, koje je njemačka mornarica naručila krajem lipnja 2021. godine. Osim SAD-a, Australije, Indije, Velike Britanije, Norveške, Južne Koreje i Novog Zelanda, Njemačka je osmi kupac koji će ove zime u svoju vojnu flotu uvesti Boeing Poseidon.

Civilni Know-How za vojne avione

"Ovi avioni su u biti poput civilnog Boeinga 737, dakle obični putnički avioni u koje su ugrađeni vojni sistemi", kaže Großbongardt. Lufthansa ima puno iskustva u održavanju Boeinga 737. "Već ranije se postavilo pitanje, tko bi mogao održavati vojne boinge u Njemačkoj? I tu se ne može zaobići Lufthansa Technik, posebno jer su oni uključeni u održavanje i unutrašnje uređenje njemačkih vladinih aviona."

Za Bundeswehr i Njemačku ima smisla da u održavanje uključe LHT, piše Deutsche Welle. Jer, bilo bi puno skuplje kada bi Bundeswehr morao sam razviti te kapacitete. "LHT može koristiti postojeće resurse, a to je dobro i za aviokompaniju jer stvara nova radna mjesta u Hamburgu."

Lufthansa Technik uživa odličnu međunarodnu reputaciju, naglašava Großbongardt. "Kao što Amerikanci kažu, LHT je svjetski lider u tehničkom održavanju aviona i motora."

image

Ilustrativna fotografija

Jochen Tack/imago Stock&people/profimedia

Narudžba helikoptera iz Njemačke

Sredinom svibnja, kada je njemački ministar obrane Boris Pistorius posjetio američku kompaniju Boeing u Filadelfiji, osim narudžbe za Poseidone, naručio je i 60 transportnih helikoptera tipa CH47-F Chinook. Lufthansa planira ući i tu u posao održavanja i nabavke rezervnih dijelova.

A uz to LHT želi sudjelovati i u održavanju 35 bombardera F-35, koje je od američkog proizvođača Lockheed naručilo njemačko ratno zrakoplovstvo.

Kada NATO narednih godina zamijeni svoje Awacs avione za elektronsko promatranje novim tipom E-7, LHT šef Sören Stark se nada da će LHT biti uključen ne samo u održavanje. "Već desetljećima je u našoj DNA da brzo razumijemo i servisiramo novu avio-tehnologiju", rekao je Stark za Handelsblatt. "Tako bi i modifikaciju civilnog Boeinga 737 u E-7 avione NATO-a mogli izvesti u Hamburgu, u uskoj suradnji s Boeingom", kaže Stark.

Poslovi za specijaliste u Njemačkoj

Ovo je posebnost novog poglavlja, koje otvara Lufthansa. Ovaj put, novi poslovi se ne vode na LHT lokacijama u Malti, Sofiji ili Manili, već u Njemačkoj.

„Prijaviti se za održavanje novih radarskih aviona za NATO je mudra odluka", smatra Großbongardt, jer LHT u tome može koristiti svoje iskustvo, koje ima s putničkim avionima, tim prije što je novi model E-7 Wedgetail također baziran na civilnom Boeingu 737. „Kada jednom dobijete priliku da uđete na to tržište, postoji dodatni potencijal za poslovne naloge unutar NATO-a", kaže ovaj avio-stručnjak.

Šef Lufthansa Technik (LTH) Sören Stark ima ambiciozne planove: do 2030. godine, prihodi koncerna bi trebali porasti s 6,5 milijardi eura na više od deset milijardi eura. Dobit bi trebala porasti s 630 miliona eura na više od milijardu eura. Ciljevi su ambiciozni, ali nisu nerealni.

"Vidim dobre šanse za Lufthansa Technik da djeluje kao generalna kompanija odnosno generalni izvođač radova za američke programe", kaže avio-savjetnik Michael Santo iz konzultantske firme "H und Z" za list Handelsblatt.

Da će LHT u budućnosti raditi i veće poslove od održavanja avio-tehnike i motora na vojnim avionima, za stručnjaka Großbongardta nije vjerojatno. "Lufthansa Technik nikada neće ući u proizvodnju oružane tehnologije, oni nemaju tu kompetenciju." Ovaj stručnjak, međutim, računa da će LHT za to angažirati partnere. "Lufthansa Technik bi bila glavni izvođač i brinula bi se samo o motorima i avionima. Za sve što se tiče oružja i radarskih sistema, brinut će se partner", zaključuje Großbongardt.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 13:35