Rezultat trgovinskog rata

Kineska izravna ulaganja u Sjevernu Ameriku i Europu lani su pala za čak 73 posto

Kineska ulaganja u SAD pala su lani za 83 posto, no u Kanadi su porasla za 80 posto
Ilustracija, Šangaj
 Profimedia, Alamy

Kineska izravna inozemna ulaganja (FDI) u Sjevernu Ameriku i Europu pala su prošle godine za 73 posto, na najnižu razinu u posljednjih šest godina, nakon američkog pooštravanja nadzora nad ugovorima i kineskih ograničenja vezanih za inozemna ulaganja.

Te podatke u ponedjeljak je objavila odvjetnička tvrtka Baker&McKenzie, a brojke odražavaju utjecaj rastućih trgovinskih i političkih nesuglasica između Washingtona i Pekinga.

Kineska ulaganja u SAD pala su lani za 83 posto, no u Kanadi su porasla za 80 posto. U cijeloj Europi su također pala, no u neke su zemlje, poput Njemačke, Francuske i Španjolske, kineska izravna inozemna ulaganja lani porasla.

Dovršena ugovorena kineska izravna inozemna ulaganja u Sjevernu Ameriku i Europu pala su na 30 milijardi dolara u 2018. sa 111 milijardi godinu ranije, stoji u izvješću Baker&McKenzia.

Stroži nadzor regulatora doveo je lani do ukidanja 14 kineskih investicijskih ugovora u Sjevernoj Americi, ukupne vrijednosti od 4 milijarde dolara, te sedam u Europi vrijednih 1,5 milijardi dolara.

„Neki ugovori se još uvijek realiziraju, unatoč novim regulatornim propisima ulaganja, trgovinskim napetostima i kineskim kontrolama ulaganja. No, sve strane u potencijalnoj razmjeni trebaju provesti mnoge dubinske analize i prihvatiti dubinske regulatorne savjete kako bi procijenili je li posao održiv,” kaže Michael DeFranco, direktor odjela za spajanja i preuzimanja u tvrtki Baker&McKenzie.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 07:35