U iščekivanju prvih EU natječaja u 2024. godini, prvoj u kojoj je Hrvatska prepoznala IT industriju kao stratešku te joj time otvorila vrata EU fondova, tri najveća granska udruženja pozvala su Vladu da snažno krene u implementaciju te strategije. Vlada, naime, želi do 2032. godine da IT postane po udjelu u BDP-u usporediv s turizmom.
U prosincu je stoga usvojena i nova Strategija pametne specijalizacije koja je proizvodni IT odredila kao vertikalnu, odnosno stratešku industriju u Hrvatskoj.
Alojzije Jukić, predsjednik HGK IT-a kaže da je kao i kod svih drugih strategija i ovdje ključna njena provedba. HGK IT je okupio najveća IT udruženja unas, HUP ICT i CISEx, te su zajednički uputili apel Vladi.
Potreba za suradnjom
- Kritično je u samoj strategiji da se ona mora provoditi od dolje prema gore, a ne obrnuto. Nažalost, vidimo da ministarstva definiraju što će se, kako i koja područja provoditi, a ne polazi se od stanja i potreba na terenu - kaže Jukić.
Tajana Barančić, predsjednica NO-a CISEx-a kaže da je točno da promjene neće doći iz ministarstava već iz industrije. Tumači da je to vidljivo po tome što se stalno iste IT tvrtke javljaju na natječaje za EU sredstva.
Međutim, naglašava da se manji igrači ni ne odvažuju na prijave, jer datumi za natječaje nisu poznati unaprijed, postavke natječaja se mijenjaju a provedba je prekruta za dinamičnu industriju kakav je IT te k tome različita ministarstva različito tumače EU direktive.
- Naš IT može biti produktivniji ako se orijentira od usluga na proizvode, a naši inženjeri mogu biti dobro plaćeni i raditi na projektima koji su im izazovni pod uvjetom da strategiju provedemo na adekvatan način - kaže Barančić.
Hrvoje Balen, predsjednik HUP ICT-a kaže da je dijalog prema Vladi otvoren.
Navodi da je i prije nego je proizvodni IT postao strateška industrija u punom smislu te riječi čak 23 posto svih R&D investicija u Hrvatskoj dolazilo iz IT-a. Ističe da je sad prilika da se to dodatno potakne, ali ne samo usko u IT-u već i da se ti efekti preliju i na druge industrije.
Privlaćenje investicija
- Ovo je vrlo široka prilika ne samo za IT već i za gospodarstvo, kako za njegovu modernizaciju tako i za to da se ono što je definirano novom Strategijom pametne specijalizacije prelije u druge zakone za poticanje investicije i tako u Hrvatsku privuku i druge investicije - kaže Balen.
Domagoj Šarić, voditelj Odjela za konkurentnost gospodarstva HGK kaže da je ključno da se strategija ne provodi od natječaja do natječaja, jer se temelji na iscrpnim analizama stvarnog stanja u gospodarstvu.
- HGK je sa Svjetskom bankom provela Strateški projekt za podršku inicijative klastera konkurentnosti, a rezultati su bili baza za rad na svim prioritetnim područjima nove S3 - kaže Šarić.
Alojzije Jukić naglasio je da će se i sama IT industrija, kako bi se uspješno provela ova strategija, morati restrukturirati. U ovom trenutku ona je uglavnom uslužna.
Prema podacima HGK-a, 55 posto tvrtki u domaćem IT-u bave se programiranje za druge, odnosno uslugama, a oni čine 60 posto prihoda domaćeg IT-a.
Transformacija IT-a
- Veliki je broj agencija koja se trebaju transformirati prema proizvodno-uslužnom modelu poslovanja, jer u protivnom će mnogo takvih agencija relativno brzo nestati, što će samo pojačati val iseljavanja stručnjaka iz Hrvatske - kaže Jukić.
Navodi da to neće i već sad nije bezbolan proces za ovu industriju.
- Zato nam treba i okrupnjavanje, ne nužno samo vlasničko već i kroz sinergiju, odnosno udruživanje. Tu je važno postići kritičnu masu - kaže Jukić.
Posebno je istaknuo da treba voditi računa da natječaji za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija nisu način financiranja startupa.
- Ti natječaji služe za kreiranje konkretnih komercijalnih proizvoda u suradnji IT tvrtki i znanstvene zajednice, što traži srednje i velike IT tvrtke koje mogu odgovoriti takvim zahtjevima - zaključuje Jukić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....