Ina je potkraj svibnja postigla povijesni uspjeh. Puštanjem u probni rad solarne elektrane u Virju vodeća hrvatska naftna kompanija prvi put u povijesti poslovanja postala je proizvođač električne energije iz obnovljivih izvora. Na taj je način domaća naftna kompanija još jednom potvrdila svoju predanost izgradnji održive budućnosti. Solarna elektrana Virje druga je po veličini takva elektrana u Hrvatskoj. Instalirana snaga joj je 10,2 megavata, priključna snaga je 9 megavata te je u nju ugrađeno 18.670 solarnih panela. Kada u narednim mjesecima u rad pusti i drugu solarnu elektranu, Ina će u elektroenergetsku mrežu godišnje isporučivati oko 16.000 megavatsati električne energije iz obnovljivih izvora. Ta količina električne energije dovoljna je za godišnju opskrbu 4800 kućanstava prosječne potrošnje u našoj državi. To bi, primjerice, bilo dovoljno za godišnju opskrbu gradova veličine Makarske ili Jastrebarskog. Projektiranje i izgradnja same elektrane trajali su oko godinu dana, a radove je za Inu izvodila domaća tvrtka Končar - Inženjering za energetiku i transport.
Zeleni zaokret
Da je ovo tek snažan početak Inina zelenog zaokreta, potvrđuje i predsjednik Uprave Ine Péter Ratatics. "Ina kao vodeća kompanija na ovim prostorima može i mora biti dio zelene transformacije. Ulažemo značajne napore kako bismo nadogradili tradicionalni lanac vrijednosti raznim isplativim projektima obnovljivih izvora energije", ističe Ratatics. Osim što je posvećena implementaciji solarnih elektrana, u Ini naglašavaju da velik potencijal vide i u geotermalnoj energiji. Štoviše, upravo je ova kompanija otkrila sve dosad poznate geotermalne bušotineu državi, a sada namjerava maksimalno iskoristiti stečeno znanje i resurse. Naime, Ina se planira prijaviti na natječaje za istraživanje geotermalnih voda za energetske svrhe. Inin plan "zelenih" projekata ide i dalje.
EOR metoda
"Činjenica je da solarne elektrane jesu prvi, ali ne i jedini iskorak Ine u području proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. Uvjeren sam da ćemo vrlo brzo pričati i o Ininim uspjesima u geotermalnoj energiji. Želimo među prvima proizvoditi i takozvani zeleni vodik za tržište, nastaviti razvijati projekte trajnog skladištenja ugljikovog dioksida u naša naftna ležišta koje provodimo već gotovo cijelo desetljeće, a ispitujemo i potencijale vjetra na Jadranu", ističe Ratatics. Ne treba zaboraviti da uspješna vodeća naftna kompanija već gotovo cijelo desetljeće razvija i EOR projekt. Ina je jedna od rijetkih europskih energetskih kompanija koje primjenjuju EOR metodu za povećanje iscrpka ugljikovodika pri čemu se u postojeća iscrpljena ležišta utiskuje CO² koji tamo ostaje trajno uskladišten. U Ini su u svoja plinska polja u posljednjih osam godina utisnuli više od 2,8 milijuna tona CO². Usporedbe radi, to je gotovo 30 posto ukupne godišnje emisije ugljičnog dioksida u prometu u Hrvatskoj. Zahvaljujući znanju koje posjeduje Ina želi ići i korak dalje te razvija projekte hvatanja CO² s velikih industrijskih postrojenja i njegovo trajno skladištenje u podzemlje. Isto tako, kompanija kontinuirano ulaže u poboljšanje energetske učinkovitosti na svojim postrojenjima. U Ini smatraju da mogu i trebaju biti jedan od predvodnika u ostvarenju zelenih planova Europske Unije i Republike Hrvatske.
Ni brzo, ni jeftino
"Ina može uspješno odgovoriti na izazove zelene tranzicije i doprinijeti postizanju ciljeva održivosti Europske unije i Republike Hrvatske. Našim projektima to dokazujemo", kaže Ratatics. U Ini su svjesni da tranzicija neće biti brza, a ni jeftina. Kompanija zbog toga snažno ulaže i u svoje tradicionalne djelatnosti – Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka, projekte proizvodnje nafte i plina poput izgradnje novih plinskih platformi na Jadranu te projekte unapređenja i širenja maloprodajne mreže.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....