Hrvatska gospodarska komora (HGK) ove je godine uprihodila 233 milijuna kuna, odnosno sedam posto manje od planiranog, a razlog tomu Luka Burilović, predsjednik HGK, našao je u kašnjenju prodaje nekretnina zbog nesređenog imovinsko-pravnog stanja koje su naslijedili.
- Izostali su i neki transferi EU sredstava zbog procedura na koje nemamo utjecaja. Shodno tome smo smanjivali i rashode jer ne želimo trošiti više nego što imamo. Tu se držimo principa koji zagovaramo i na razini države – rekao je Burilović na 3. sjednici Skupštine HGK.
Ipak, smatra predsjednik HGK, s ovom godinom Komora, ali i Lijepa naša, “mogu biti umjereno zadovoljne” budući da su svi bitni makroekonomski pokazatelji pozitivni.
- Zabilježili smo još jednu rekordnu turističku sezonu, a rastu nam i potrošnja i investicije. Taj rast još uvijek nije po stopama koje priželjkujemo, ali dovoljan je da budemo optimistični za iduću godinu. Idemo u dobrom smjeru, ali moramo pojačati tempo – poručio je na sjednici na kojoj je jednoglasno usvojen Financijski plan HGK za 2020.
Prema njemu su, kako su priopćili iz Komore, u sljedećoj godini planirani prihodi jednaki onima koji su zabilježeni 2019., odnosno 233 milijuna kuna, a planiran višak nad rashodima iznosit će, kako procjenjuju u HGK, 28.800 kuna. Prioritet u programu rada HGK iduće će godine biti demografija i tržište rada, priprema makro i mikro strateških odrednica te upravljanje i razvoj ljudskih resursa.
Dodatno, prioritet Komore bit će i digitalizacija, a u skladu s time Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i energetiku, predstavio je projekt Digitalna komora koji korisnicima nudi sedam e-usluga putem kojih će se, tvrdi, ubrzati komunikacija i unaprijediti odnosi s članicama.
- Trenutno je na Digitalnoj komori registrirano preko 20.000 korisnika. Projekt je u završnoj fazi, a od siječnja će biti u potpunosti funkcionalan. No, sve ćemo dostupne usluge kontinuirano razvijati i prilagođavati korisnicima kako bi unaprijedili njihovo i naše poslovanje – rekao je Radoš i dodao kako sljedeće godine HGK pokreće i e-ured preko kojeg će se moći organizirati kompletno poslovanje tvrtki preko clouda te da će Komora organizirati i platformu za crowdfunding kako bi malim kompanijama olakšala pristup financijskim sredstvima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....