Susret graditelja

Graditelji obrtnici uputili nadležnima svoje zahtjeve za unapređenje struke

Na susretu su dodijeljena priznanja istaknutim članovima Ceha graditeljstva

Dobitnici priznanja

 Hok/

Susret graditelja, u organizaciji Hrvatske obrtničke komore, u Sisku je 1. i 2. ožujka okupio više od 200 sudionika. Stručnjaci i predstavnici državnih tijela i institucija sudjelovali u panel raspravama i predavanjima o aktualnim temama u procesu gradnje i obnove, nedostatku radne snage i važnosti obrazovanja. Tom su prilikom ujedno dodijeljena priznanja onima koji su se istaknuli po svojem doprinosu i razvoju obrtnmištva, ali i poticanju razvoja interesa struke.

Potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić je istaknuo da je na području Sisačko-moslavačke županije u postupku obnove otvoreno 1010 gradilišta. Uz to je tijekom prošle godine zabilježen rast graditeljstva za 8.4 posto. Upravo taj sektor, istaknuo je, čini 10 posto u ukupnom BDP-u pa je, uz turizam, najjača gospodarska grana i nositelj ubrzanog gospodarskog rasta. Obrtništvo zbog toga smatra ”temeljem uspješnog gospodarstva države”.

Na susret su stigli župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir, saborska zastupnica i gradonačelnica Grada Petrinje Magdalena Komes, državni tajnik Domagoj Orlić i potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj te brojni drugi visoki uzvanici.

Predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvil istaknuo je kako je posljednjeg dana siječnja ove godine Hrvatska imala 13.583 obrta koji imaju registrirano građevinarstvo kao glavnu djelatnost, a unatrag godinu dana otvoreno je 1.420 novih građevinskih obrta. Također, pohvalio je podršku Vlade obrtnicima i istaknuo važnost nastavka dijaloga po mnogim pitanjima važnih za očuvanje i razvoj obrtništva, pa je tako i najavio upućivanje zaključaka sa Susreta nadležnim tijelima na postupanje s ciljem unapređenja uvjeta poslovanja za graditelje obrtnike.

image

Dalibor Kratohvil, predsjednik HOK-a

Hok/

Nekoliko je temeljnih zaključaka Ceha graditeljstva Hrvatske obrtničke komore.

Prvo, uvjeti za apliciranje na natječajima za obnovu, ali i druge građevinske radove, koji se provode putem javne nabave stavljaju obrtnike u nepovoljniji položaj u odnosu na druge poslovne subjekte. Obrtnici, za razliku od drugih sudionika na tržištu, za poslovanje odgovaraju svom svojom imovinom pa Ceh traži da im se pojednostavne uvjeti za javljanje na natječaje koji se provode kao javna nabava. Također, u uvjetima za javnu nabavu iskustvo majstora/vlasnika obrta treba vrednovati jednako kao i iskustvo stručne osobe.

Drugo, održivi razvoj graditeljskog sektora i zadovoljenje potreba za kvalificiranom radnom snagom nije moguće temeljiti samo na uvozu radnika iz trećih zemalja. Traže da se jednaka pažnja posveti politikama koje će omogućiti zadržavanje domaćih radnika kroz poreznu politiku koja će manje oporezivati rad ili procedure koje će olakšati primanje i zadržavanje naučnika. Od države traže da naknadu za naučnike poslodavcima isplaćuje ‘‘mjesec za mjesec‘‘.

Kvaliteta izgradnje i postizanje visokih standarda u graditeljskoj struci uvelike ovise o projektno-tehničkoj dokumentaciji koja prati gradnju te uvjetima za izdavanje građevinskih dozvola. Zbog toga predlažu da jedan od uvjeta za izdavanje građevinske dozvole postane i dokaz investitora (npr. bankovna garancija) o osiguranim sredstvima za finalizaciju projekta/investicije.

image

Susret graditelja

Hok/

Istaknuli su i nemogućnost obavljanja građevinskih radova za vrijeme turističke sezone koju uvode jedinice lokalne samouprave bez prethodnih konzultacija s predstavnicima graditeljskog sektora stvara ozbiljnu ekonomsku štetu obrtnicima koji posluju na područjima sa izraženom turističkom aktivnošću. Budući da uvažavaju važnost turizma kao gospodarske grane, a cilj je postizanje ravnoteže i zadovoljstva svih aktera koji privređuju na određenom području, od Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine traže da jasno propiše vremenski period u kojem se dio građevinske aktivnosti može privremeno obustaviti te vrstu radova na koje se privremena zabrana odnosi.

Naposljetku, s obzirom na različite prakse područnih ureda za graditeljstvo koji dodjeljuju oznake objektima prilikom izdavanja građevinskih dozvola, Ceh graditeljstva traži da se izmjenom Zakona o gradnji svi objekti veličine do 400 metara kvadratnih s dvije stambene jedinice uvijek označavaju kao IIIb, bez obzira na postojanje posebnih uvjeta (priključenja i sl.)

Domaćin ovogodišnjeg Susreta je Obrtnička komora Sisačko-moslavačke županije, pokrovitelj je Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Generalni sponzor susreta je Sika Croatia d.o.o., dok su sponzori Mapei Croatia, Samoborka, Wienerberger Hrvatska, Baumit Croatia, Teknoxgroup Hrvatska, Bit promet, Milwaukee i Lorenčić Croatia.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 02:53