U Gradskoj plinari Zagreb - Opskrba (GPZO) nisu izgubili nadu da će zadržati dio kupaca koje opslužuju u javnoj usluzi do 1. listopada i koje bi sada trebalo preuzeti Međimurje-plin. Zagrepčanima i stanovnicima Velike Gorice i Zaprešića, naime, GPZO ovih dana nudi da 1. listopada izađu iz javne i prijeđu u komercijalnu uslugu pod, kako navode u obavijestima kupcima, povoljnim uvjetima.
Postojeća cijena opskrbe plinom u javnoj usluzi u Zagrebu je 4,9 centa za kilovatsat, unutar koje je trošak nabave plina 2,6 centa za kilovatsat, a trošak opskrbe, ili marža, 0,85 centa po kilovatsatu. Spomenute ‘polazne‘ cijene ulaze u račune za kućanstva zajedno s tarifnim modelima i distribucijskim područjima na kojima građani žive. Što im se više isplati, ‘komercijalna‘ ili javna usluga, građani će morati sami procijeniti nakon što im GPZO i Međimurje-plin dostave ponude.
Međimurci na čekanju
Zagrebačka plinara poziva građane da se registriraju na internetskoj stranici GPZO-a ili posjete poslovnice tvrtke i Zagrebačkog holdinga te daju podatke o godišnjoj potrošnji i tarifnom modelu kako bi mogli dobiti ponudu plinare s cijenom opskrbe. Iz Međimurje-plina pak kažu kako još čekaju podatke iz GPZO-a o kupcima plina u javnoj usluzi u Zagrebu, Velikoj Gorici i Zaprešiću kako bi mogli poslati svoje ponude.
- Odlukom HERA-e određeno je da nam GPZO treba dostaviti podatke o kupcima najkasnije do 8. listopada ove godine, nakon čega će Međimurje-plin kupcima, uz popratni dopis, dostaviti ugovor o obvezi javne usluge i uvjete ugovora, kao i račune za opskrbu plinom za 10., 11. i 12. mjesec ove godine - poručili su nam iz Međimurje-plina.
Komercijalna usluga opskrbe plinom na našem je tržištu gotovo potpuno iščeznula od izbijanja energetske krize 2022. i velikih cjenovnih udara na veleprodajnom tržištu plina. Kupci plina pobjegli su u javnu uslugu, odnosno sustav određivanja cijena plina prema metodologiji koju donosi HERA, a ne oblikuje tržište.
Presudna marža
Kupac plina u svakom trenutku može prijeći iz komercijalne u javnu uslugu, a koncesionar javne usluge za područje na kojem se dogodi takva promjena obvezan ga je preuzeti. To je loša strana javne usluge za plinare koje imaju koncesije na javne usluge jer im se broj kupaca može povećavati nakon što su s trgovcima plina i distributerima dogovorili količine plina za kupnju i protok prema kupcima.
Na natječaju HERA-e u proljeće ove godine na kojem je Međimurje-plin dalo bolju ponudu od Gradske plinare Zagreb - Opskrba (GPZO) oba ponuditelja podigla su visinu marže u odnosu na postojeći iznos, GPZO na jedan cent, a Međimurje-plin na, ‘za dlaku‘ nižih od GPZO-a, 0,95 centi i tako dobio koncesiju.
Zagrebačka plinara izgubila je koncesiju zbog skuplje ponuđene marže od Međimurje-plina, a ne zbog veće cijene plina kako se moglo čuti u javnosti. Cijena plina za novu sezonu grijanja bit će tek određena odlukom HERA-e, što nam je potvrđeno i u Međimurje-plinu. Naime, regulator je dužan do 1. listopada ove godine donijeti Odluku o iznosu tarifnih stavki za javnu uslugu opskrbe plinom koja će biti na snazi do proljeća iduće godine.
- Kućanstva kupci plina u Zagrebu, i svim drugim sredinama, mogu odabrati tržišnu uslugu opskrbe plinom ili koristiti javnu uslugu opskrbe plinom od strane opskrbljivača plinom u obvezi javne usluge. HERA je cijenu plina za javnu uslugu opskrbe plinom dužna objaviti najmanje deset dana prije početka regulacijske godine, odnosno prije 1. listopada. Nakon objave HERA-e o cijeni, i po primitku podataka od GPZO o kupcima, Međimurje-plin će sukcesivno dostavljati ugovore o opskrbi plinom te će do 31. listopada ove godine ugovori biti dostavljeni svim kupcima - najavljuju iz Međimurje-plina.
Veleprodajne cijene
U očekivanju odluke HERA-e o novim cijenama, u javnosti su se već mogle čuti procjene kako će plin na jesen poskupjeti 25 do 30 posto. Regulator će odluku o cijeni nabave plina koju plinare moraju obračunavati kućanstvima donijeti na temelju burzovnih veleprodajnih cijena u kolovozu i rujnu. Budući da će mjerodavne cijene tek biti poznate, nejasno je odakle procjene o poskupljenju plina na jesen.
Jučer je, primjerice, na najvećoj europskoj burzi plina u Nizozemskoj trgovanje plinom zaključeno po cijeni od 37 eura za megavatsat. Kada se ta cijena pretoči u tarife koje određuje HERA, dolazi se do iznosa od 3,7 centa za kilovatsat, što je povećanje od 42 posto u odnosu na postojeću cijenu. No, regulator trošak nabave određuje na temelju postignutih burzovnih veleprodajnih cijena plina u višetjednom razdoblju, tako da jedan burzovni podatak nije relevantan. Uz to, na trošak nabave plina plinare u konačnoj cijeni za kućanstva uračunavaju maržu i trošak distribucije, što im daje prostor za formiranje cijene koja ne ovisi izravno o trošku nabave plina. Konačno, Vlada je u prethodne dvije godine donijela šest paketa energetske pomoći u kojima je plinarama osigurala subvencije za nabavu plina kako bi računi za građane bili što niži.
Postojeći Vladin energetski paket istječe krajem rujna ove godine, a izgledno je da će Vlada donijeti novi, sedmi po redu jer se ništa bitno od okolnosti koje su zahtijevali donošenje prethodnih paketa, poput rata u Ukrajini i tržišnih poremećaja izazvanih ratom, nije promijenilo.