Vlada je uspješno dovršila gotovo dvomjesečne pregovore s Europskom komisijom o planu preustroja slavonskobrodskog Đure Đakovića, čime je ta kompanija izbjegla gotovo sigurno gašenje dijela poslovanja i radnih mjesta, potvrđeno nam je u ponedjeljak u Banskim dvorima. Druga najvažnija posljedica prihvaćanja Vladina rješenja za Đuru Đakovića u Europskoj komisiji bit će prelazak slavonskobrodskog holdinga u vlasništvo češkog DD Acquisitiona, koji je trenutno manjinski dioničar holdinga.
- U posljednjoj komunikaciji koja je s Glavnom upravom za tržišno natjecanje Europske komisije vođena u petak, dobili smo očitovanje da Uprava nema više nikakvih dvojbi ili pitanja o planu preustroja Đure Đakovića te da će Europskoj komisiji pripremiti odluku za usvajanje plana sa sadržajem koji su dvije strane usuglasile - kažu naši izvori u Vladi.
S jedne su strane Uprava Đure Đakovića, DD Acquisition i ministarstva gospodarstva i financija, a s druge je Europska komisija. U jednoj od faza pregovora hrvatski pregovarački tim pojačao je, doznajemo, i Ured predsjednika Vlade.
Doprinos
Na pitanje je li uključenje Ureda predsjednika Vlade bilo presudno za pozitivno rješavanje procedure o planu preustroja Đure Đakovića s Glavnom upravom za tržišno natjecanje, naši sugovornici u Vladi kažu kako bi točna ocjena bila da je "Ured predsjednika Vlade dao svoj doprinos uspješnom dovršenju pregovora".
U svakom slučaju, očekuje se da Glavna uprava za tržišno natjecanje do kraja ovog tjedna dostavi Komisiji prijedlog rješenja, a ako sve bude išlo prema planu, EK će do sredine listopada odluku o prihvaćanju plana objaviti u službenom glasniku Europske unije, čime će se ukloniti i posljednja formalna prepreka da Vlada usvoji plan restrukturiranja Đure Đakovića.
Na pitanje je li još otvorena mogućnost da Europska komisija zatraži dodatna objašnjenja ili poboljšanja plana za slavonskobrodski holding, u Vladi su nam odgovorili potvrdno, ali ističu da ne očekuju takve poteze Komisije.
- Sve dok se pripadajuća odluka Europske komisije ne objavi u službenom glasniku, nismo u mogućnosti izlaziti s detaljima plana preustroja Đure Đakovića, a u tome nas onemogućavaju i pravila trgovanja na Zagrebačkoj burzi, na kojoj je izlistan Đuro Đakovića Holding - poručuju naši izvori iz Vlade.
Model spasa
Zbog spomenutih ograničenja ni drugi nam sudionici pregovora s Europskom komisijom o modelu spasa Đure Đakovića nisu mogli otkriti kakve obveze slijedom toga preuzimaju DD Acquisition, država i Uprava Đure Đakovića. No, prema neslužbenim informacijama koje su procurile u javnost za vrijeme usuglašavanja plana preustroja slavonskobrodskog holdinga s Bruxellesom, DD Acquisition nije spreman preuzeti holding, financirati njegovo redovno poslovanje i restrukturiranje, a pritom vraćati i dugove iz prethodnih razdoblja. Iz toga je razvidno da će država morati pronaći rješenje za servisiranje dugova Đure Đakovića, a možda i podnijeti taj teret.
Prema poslovnom izvješću Uprave Đure Đakovića za 2020., na kraju prošle godine dugoročne obveze kompanije iznosile su 266 milijuna kuna, a kratkoročne 412 milijuna kuna. Tvrtke u sastavu holdinga, prema istome izvoru, imaju ugovorene poslove u vrijednosti od 316 milijuna kuna. Prema neslužbenim procjenama, država bi na sebe trebala preuzeti oko 360 milijuna kuna slavonskobrodskog holdinga, a DD Acquisition spreman je dokapitalizirati kompaniju sa 120 milijuna kuna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....