Tržišta

Europske burze i cijene nafte porasle, ulagači se nadaju poticajnim mjerama

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati u plusu 1,6 posto, nakon što je jučer potonuo više od 6 posto
Wall Street broker
 Johannes EISELE / AFP

Na europskim su burzama u utorak ujutro cijene dionica porasle, kao i cijene nafte, nadoknadivši dio jučerašnjih velikih gubitaka, jer se ulagači nadaju poticajnim fiskalnim i monetarnim mjerama.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati u plusu 1,6 posto, nakon što je jučer potonuo više od 6 posto i zaronio u područje 'medvjeda', 20 posto ispod svoje prethodne rekordne razine. Jutros je londonski FTSE indeks ojačao 2,05 posto, na 6.088 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,60 posto, na 10.795 bodova, a pariški CAC 1,85 posto, na 4.796 bodova. Nakon jučerašnjeg oštrog pada, jutros se burze pokušavaju oporaviti, a podršku im pruža nada ulagača u daljnje poticajne mjere u najvećim svjetskim gospodarstvima.

„Sve se glasnije priča o koordiniranoj fiskalnoj i monetarnoj podršci”, kaže Rodrigo Catril, valutni strateg u National Australia Bank.

Nakon što su jučer svi najvažniji indeksi na Wall Streetu potonuli više od 7 posto, najviše od financijske krize 2008. godine, predsjednik SAD-a Donald Trump najavio je za danas konferenciju za medije i porezne poticajne mjere.

Očekuje se i da će američka središnja banka uskoro dodatno smanjiti ključne kamatne stope, premda ih je već prošloga tjedna srezala za 0,50 postotnih bodova, u raspon od 1 do 1,25 posto. Tržišta očekuju da će na redovnoj sjednici 18. ožujka Fed srezati kamate za daljnjih 0,75 postotnih bodova, a do travnja možda i blizu nuli. Japansko ministarstvo financija najavilo je jutros novi, već drugi paket mjera kako bi se ublažio negativni utjecaj koronavirusa na gospodarstvo.

U četvrtak, pak, zasjedaju čelnici Europske središnje banke (ECB), pa se očekuju da će smanjiti kamatne stope, premda su već duboko u negativnom području. Burze su već tjednima pod pritiskom zbog širenja koronavirusa u svijetu. Broj zaraženih u više od 100 zemalja svijeta porastao je iznad 114.000, pri čemu je umrlo više od 4.000 ljudi. U Italiji dramatično raste broj mrtvih i zaraženih, pa je u ponedjeljak premijer Giuseppe Conte pozvao sve Talijane da izbjegavaju putovanja zemljom kako bi se zaustavila epidemija koronavirusa i naredio zabranu okupljanja, proglasivši cijelu Italiju 'zaštićenom zonom'.

„Ta odluka o karanteni u cijeloj zemlji utjecat će na 15 posto europskog bruto domaćeg proizvoda (BDP), pa će ECB biti pod pritiskom da ublaži ubrzano pogoršanje gospodarske situacije. Zbog toga očekujemo smanjenje kamata i hitne mjere likvidnosti u cilju podrške malim i srednje velikim poduzećima, kao i financiranju nabavnih lanaca”, kaže Brian Martin, ekonomist u ANZ banci.

Smirivanju tržišta pridonio je i rast cijena nafte. Nakon što su jučer potonule gotovo 25 posto, najviše od 1991. godine, jutros su porasle više od 5 posto. Zahvaljujući tome, naftni je sektor trenutno najveći dobitnik, s prosječnim rastom cijena dionica za 3,6 posto.

I na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 1,3 posto, nakon što je jučer potonuo više od 5 posto. Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks ojačao 0,85 posto, na 19.867 bodova.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 10:39