Addiko Bank, Cemex Hrvatska, Kaufland, Plavi tim i TRS novi su nositelji standarda Mamforce za obitelj i rodnu ravnopravnost, koji su im dodijeljeni na konferenciji "Nevidljivi dizajn organizacije u temeljima dobrog brenda poslodavca". Riječ je o standardima koji se tvrtkama i organizacijama dodjeljuju za njihovu osviještenost za potrebe zaposlenika u usklađivanju obiteljskog i poslovnog života, a dosad je, prema riječima autorice metode Mamforce i direktorice tvrtke Spona Code Diane Kobas Dešković, standard ostvarilo 39 tvrtki i organizacija s ukupno 35.000 zaposlenih.
Obiteljske obveze
- Jedan od ciljeva koje želimo postići promicanjem standarda Mamforce jest uklanjanje nevidljivih prepreka s kojima se susreću žene u radnom okruženju, a koje se očituju u manjoj zastupljenosti na rukovodećim mjestima te u manjim plaćama - istaknula je Diana Kobas Dešković otvarajući konferenciju.
Ukazala je na važnost preporuka Europskog parlamenta od 15. prosinca ove godine o jednakosti žena i muškaraca, u kojima se, istaknula je, pred poslodavca stavlja obveza poštovanja ravnopravnosti žena i muškaraca prema načelu "jednaka plaća za jednaki rad".
- Europski parlament naglasio je i važnost jednakog sudjelovanja muškaraca i žena u brizi za obitelj, s primjenom u pravu na roditeljski dopust i fleksibiliziranju rada za oba roditelja u obiteljskim obvezama. Zakonsko rješenje je nužan prvi korak, ali je potrebno dosljedno raditi na primjeni koja zahtijeva promjenu kulture na kojoj se radi i u organizacijama kroz postupak Mamforce certifikacije - rekla je Diana Kobas Dešković.
Duboko ukorijenjeno
Za one koji nastavljaju s diskriminacijom bez obzira na spomenute preporuke i pripadajuće zakone i pravilnike Europski parlament predlaže sankcije u obliku uskraćivanja potpora iz fondova Europske unije.
Osvrnuvši se na proteklih devet godina primjene standarda Mamforce, Diana Kobas Dešković rekla je da najčešće pitanje s kojim se suočila glasi kako prepoznati rodnu diskriminaciju na poslu. Odgovor, nastavila je, na spomenuto pitanje nije jednostavan jer je diskriminacija duboko ukorijenjena u kulturi, nevidljiva i suptilna, takozvana diskriminacija druge generacije.
- Okosnicu Mamforcea čini promicanje koristi koja i za zaposlene i za poslodavce proizlazi iz primjene rješenja kojima se postiže bolje usklađenje poslovnog i privatnog života. Podizanje obitelji nosi različite izazove i predstavlja značajan iskorak u životu svakoga, ali svi smo svjesni da je veće opterećenje za zaposlene žene i njihove karijere - istaknuo je na otvaranju konferencije Mamforce državni tajnik Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Ivan Vidiš. Izrazio je pritom uvjerenje da je Vlada unaprijedila pravni okvir za roditelje i roditeljni dopust te povećala naknade i mirovine na temelju dodatnog staža za svako rođeno dijete.
Novi Zakon o radu
Kao benefite Vladine obiteljske politike, Vidiš je naveo i gradnju oko 200 vrtića i sufinanciranje produljenog boravka djece u vrtićima.
- U tijeku je izrada novog Zakona o radu, a kako sam uključen u taj postupak, mogu naglasiti uređivanje rada na izdvojenom mjestu, jer smo vidjeli da je to u pandemiji poprimilo zaista ogroman udio.
Rad od kuće je kompleksan, posebno ako imamo u vidu upravo usklađenost poslovnih i obiteljskih obveza te suvremene oblike rada koji nadilaze tradicionalni način osmosatnog radnog vremena - rekao je državni tajnik Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Ukazao je i na važnost poznavanja Zakona o radu (ZOR), skrenuvši pozornost na članak tog zakona koji zabranjuje poslodavcima da od zaposlenica traže podatke o njihovim planovima u privatnom životu kao što je, kako je ustvrdio, planiranje trudnoće.
Na središnjem panelu konferencije, u kojem su sudjelovali predstavnici tvrtki i organizacija kojima je dodijeljen standard Mamforce, Dunja Firšt (Kaufland), Mirela Kotarac (Cemex Hrvatska), Snježana Ramač Posavec (TRS) i Diana Kobas Dešković, istaknuta je, među ostalim, važnost promjena kroz fleksibilizaciju mjesta i vremana rada koje je koronakriza donijela u organizaciji posla s pozitivnom posljedicama na njihov obiteljski život.
Individualni pristup
Dunja Firšt i Snježana Ramač Posavec naglasile su važnost individualnog pristupa tvrtki svojim zaposlenicima čije su radne obveze morale biti prilagođene uvjetima poslovanja za vrijeme koronakrize.
- Fleksibilni modeli rada jedna su od najvažnijih komponenti zadovoljstva i dobrobiti svakog zaposlenog, smanjuju stres i povećavaju njegovu produktivnost - istaknula je Snježana Ramač Posavec, navevši da je u TRS-u radno vrijeme fleksibilno još od 2016.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....