Zagrebačka ustanova Uriho već se više od dva desetljeća bavi izradom medicinskih pamučnih maski. Prijašnjih godina potražnja nije bila tako velika, tako da su u zadnjih deset godina proizveli oko 1000 takvih maski.
Danas, pak, dnevno proizvedu i isporuče više od 4000 komada, a sljedeći tjedan planiraju proizvodnju povećati i na sedam, ako ne i osam tisuća maski po danu. Razlog je, dakako, koronavirus. Još prije dva tjedna su mediji izvještavali kako gradske ljekarne u svojoj ponudi nemaju više jednokratnih zaštitnih maski, a i medicinske ustanove su morale svoje zalihe stavljati pod “ključ”.
Pet koraka
Dobavljači iz Kine te ostalih zemalja su zatvorili svoje trgovačke putove jer su morali namiriti svoje lokalno stanovništvo koje iz dana u dan želi više i više maskica za koje misle da će ih zaštititi od moguće zaraze.
Kako Hrvatska ne bi ostala bez svoje potrebne količine, uskočio je Uriho, ustanova za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, koja je u potpunosti promijenila svoju taktiku proizvodnje samo da bi namirili zdravstvene ustanove, ali i nezasitno građanstvo.
- Prije pet dana smo imali osam djelatnica koje su šivale maske. Prije dva dana smo na tom dijelu proizvodnje angažirali 20 djelatnica, a danas 45 žena svaki dani šiva samo zaštitne maske - ističe Goran Folnegović, pomoćnik ravnatelja Uriha.
Njihove maske nisu jednake kao one kineske. Oni svoje rade od pamuka i ujedno su višekratne, što znači da se nakon prokuhavanja mogu ponovno koristiti. Kao takve su veoma korisne za medicinsko osoblje koje može masku koristiti više puta, no prijašnjih godina su ih s tržišta izgurale jednokratne maske iz Kine. Sada su se pak stolovi okrenuli i svaki dan primaju nove narudžbe od bolnica, ljekarni, pa i tvrtki čija primarna djelatnost nije medicinska. Konkretnu brojku, kaže Folnegović, ne znaju više ni sami. Ono što znaju jest da se svaki komad koji proizvedu odmah proda.
- Evo, mobitel mi ne prestaje zvoniti - veli Folnegović prije nego što se ispričao i javio na poziv. Njegov stari mobitel na tipke je do sada dobio više od 70 poziva, a nije ni 14 sati.
Ipak, prava slika o količini posla se dobije ulaskom u pogon tvornice. Unutra, zvuk šivaćih mašina u potpunosti nadglašava bilo kakav razgovor. U centralnom dijelu male hale oko 45 radnica je okruženo tkaninama zelene i bijele boje te neumorno radi kako bi napravile tražene maske. Za jednu im treba tri i pol minute, a proces od tkanine do maske uključuje pet koraka. Prva točka je “kater”, stroj koji reže pamučnu tkaninu na jednake dijelove od kojih se dalje izrađuju maske. Taj dio proizvodnje objašnjava nam radnica Renata Pejinović.
- Platno se polaže u 40 listova i onda stroj izreže 4000 komada koje potom složimo u manje pakete koji se šalju dalje na šivanje - priča Pejinović. Dnevno njen stroj isporuči 15.000 sirovina koje se prosljeđuju u drugi dio pogona.
Redovi ispred trgovina
Diana Stanković, voditeljica proizvodnje, objašnjava nam kako postoje četiri faze koje običnu tkaninu pretvore u masku. Prvo je rubljenje i tu samo ime govori što se odvija. Drugi korak su “faldice”, odnosno dio gdje se maske zašiju tako da se mogu proširiti na nos, odnosno preko usta. Poslije toga je na redu obamitanje, odnosno endlanje, te na kraju dolazi ušivanje lastike. Drugim riječima, tkanina mora proći kroz četiri para ruku prije nego se dobije maska koja, nakon čupanja konaca i pakiranja, odlazi u isporuku.
- Ma da ih napravimo 20.000 i dalje ne bi bilo dovoljno kolika je potražnja - kaže nam Stanković te dijeli s nama jednu anegdotu. Za Fašnik su iz šale napravili nekoliko maski jer su se nadali da će trebati ljudima za maskiranje. No, nitko ih nije kupio sve do dana kada je potvrđen prvi slučaj zaraze. Drugi dan su ljudi stajali od jutra u redu ispred njihovih trgovina.
Svi su pak složni da nikada nije bila ovakva panika oko neke bolesti. To nam potvrđuje i Jadranka Heder, gospođa koja već 43 godine radi u ovoj tvornici.
- I prije je bilo epidemija, no nikad nismo morali proizvoditi toliko maski - kaže Heder. Proizvodnja će stati jedino, kaže nam pomoćnik ravnatelja Folnegović, ako Vlada naredi da se zabrani odlazak na posao. Do tada će i dalje raditi, a što se tiče materijala tu se ni malo ne brinu jer u skladištu imaju pamuka dovoljno za još 400.000 maski. Sve što treba jest vrijeme i ruke da se one naprave.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....