Novi je to pritisak na Rusiju u trenutku kad je trebala isplatiti kamate od 117 milijuna dolara po kuponu na dvije obveznice koje dospijevaju 2023. i 2024. godine
Regulatori Europske unije poručili su nekim bankama da pomno provjere transakcije svih ruskih i bjeloruskih klijenata, uključujući rezidente (fizička osoba koja bez obzira na državljanstvo ima stalno boravište u drugoj zemlji) u EU, kako bi bile sigurne da se ne koriste za zaobilaženje sankcija Moskvi, rekla su tri izvora ekskluzivno za Reuters.
Upute supervizora Europske središnje banke podrazumijevaju da se deseci tisuća Rusa i Bjelorusa, rezidenata u EU, suočavaju s intenzivnim nadzorom svojih banaka, koje su na oprezu zbog velikih plaćanja i depozita te novih zahtjeva za kredit, rekli su Reutersu izvori upoznati s uputama.
Privremena procedura
Riječ je o novom financijskom pritisku na dan kad je Rusija trebala isplatiti kamate u iznosu od 117 milijuna dolara po kuponu na dvije obveznice koje dospijevaju na naplatu 2023. i 2024. godine. Ova uobičajena financijska transakcija izazvala je izuzetan interes jer se Moskva našla pod teškim sankcijama pa je najavila da bi obveze mogla isplaćivati u rubljama, a ne u valuti u kojoj su obveznice denominirane. Do zaključenja ovog izdanja nismo saznali jesu li obveze prema zajmodavcima ispunjene i u kojoj valuti. Ali, sve su informacije iz Moskve govorile da će se pridržavati ustaljenih uzusa.
Rusko ministarstvo financija priopćilo je u ponedjeljak da je odobrilo privremenu proceduru otplate duga u stranoj valuti, upozorivši da će biti vraćen u rubljima ako sankcije bankama onemoguće plaćanje u valuti u kojoj je izdan, objavio je Reuters, a prenijela Hina. U utorak stiže preciznija vijest, rusko ministarstvo financija objavljuje da je dalo nalog za isplatu 117,2 milijuna dolara kuponskih kamata na obveznice otklonivši špekulacije da neće moći podmiriti financijske obveze.
"Pripremili smo dokument o plaćanju u inozemnoj valuti i dat ćemo nalog inozemnim bankama da provedu uplatu. Pazit ćemo na taj dokument i pratiti kako banke provode naš nalog (o isplati)", rekao je ministar financija Anton Siluanov. Nekoliko ruskih banaka zabranjen je pristup međunarodnoj platnoj mreži SWIFT, što otežava transfer novca iz zemlje. Rusija zadnji put nije podmirila financijske obveze prema stranim ulagačima prije nešto više od 100 godina, nakon revolucije 1917., kad nova vlast na čelu s boljševicima nije priznala dug carske Rusije, ističe Reuters.
Posebni računi u Rusiji
The Wall Street Journal tumači da, ako Moskva izvrši plaćanje u dolarima, ali strane banke ne budu u mogućnosti obavljati transakcije s Ruskom središnjom bankom zbog sankcija, novac koji duguje stranim vjerovnicima zadržat će se na posebnim računima u Rusiji. To bi i dalje vjerojatno odgovaralo neispunjenju ugovorenih obveza (default), jer vlasnici obveznica neće moći pristupiti novcu u trenutku dospijeća.
Unatoč retorici, navodi WSJ, neke ruske tvrtke, poput Gazproma, na vrijeme su platile svoj vanjski dug u američkim dolarima.
Rusija ima 30 dana pravo na odgodu plaćanja kuponskih kamata, ali ako vjerovnici ni tada ne budu namireni, otvara se, ako se četvrtina vjerovnika usuglasi, proces kojim se proglašava da je u Rusija u statusu neispunjavanja obveza te se pokreću mehanizmi prisilne naplate. WSJ navodi da ruske državne obveznice imaju odredbe o unakrsnom kolateralu pa se, nakon što se smatra da ne ispunjavaju obveze po jednom izdanju obveznica, može smatrati da ne ispunjavaju sve svoje nepodmirene državne obveze, što bi se moglo izjednačiti s bankrotom.
Agencija Fitch objavila je da bi se stanjem defaulta smatrala isplata kamata u rubljama. Krajem ožujka Rusiji stiže na naplatu 615 milijuna dolara, a u travnju 2,1 milijarda.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....