Prema podacima Financijske agencije, tvrtka Cemex Hrvatska imala je odličnu 2023. godinu u kojoj je ostvarila prihode u iznosu većem od 212,8 milijuna eura, što je rast od 35,5 posto u odnosu na godinu prije. Izvoz proizvoda iz pogona ove tvrtke u prošloj godini bio je vrijedan 85,7 milijuna eura.
Cemex je ostvario neto dobit u prošloj godini u iznosu od 43,5 milijuna eura. Zahvaljujući poslovnim rezultatima, Cemex je u 2023. godini ušao među 100 najvećih tvrtki po prihodu u Hrvatskoj. U 2023. godini nalazio se na 85. mjestu prema kriteriju ostvarene visine prihoda u Hrvatskoj. Godinu prije bio je na 104. mjestu u Hrvatskoj.
Zahvaljujući odličnoj poslovnoj godini Cemex Hrvatska, inače lider u proizvodnji cementa u Hrvatskoj, smjestio se na 38. mjestu prema kriteriju rasta prihoda među tvrtkama čije je sjedište u Hrvatskoj. Prošle je godine u ovoj proizvodnoj tvrtki radilo 469 radnika koji su, prema podacima Financijske agencije, imali prosječnu neto plaću u iznosu od 1622 eura. Prosječna plaća u ovoj tvrtki kontinuirano raste, uključujući i ostala materijalna prava radnika, što se regulira kolektivnim ugovorom.
Iz Cemexa su nam rekli da s obzirom na to da je Cemex Hrvatska dio globalne grupacije izlistane na burzi, o konkretnim poslovnim rezultatima komuniciraju isključivo konsolidirano.
"No, ako govorimo općenito o financijskim pokazateljima, oni pokazuju rastući trend pod utjecajem ekspanzije građevinske aktivnosti na svim našim regionalnim tržištima koja obuhvaćaju Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Sloveniju i Srbiju. Štoviše, nedavno smo nagrađeni i Zlatnim ključem, nagradom koju dodjeljuje udruženje Hrvatski izvoznici, za najboljeg izvoznika u Bosnu i Hercegovinu u 2023. godini. U proteklim smo godinama proširili betonske operacije u Hrvatskoj potaknuti rastućom potražnjom u središnjoj Hrvatskoj i na sjeveru zemlje. Također, u prošloj smo godini akvizirali i novi kamenolom, ulagali u pogone te u novu flotu kamiona i cisterni za prijevoz cementa. Stalno radimo na optimizaciji poslovanja, a time i troškova kako bismo poslovanje učinili učinkovitijim u izazovnim inflatornim uvjetima", pojasnio nam je Alen Voloder, predsjednik Uprave Cemexa Hrvatska, koji je naglasio da Cemex Hrvatska investira u dekarbonizaciju proizvodnje sa značajnim udjelima sredstava iz europskih fondova, a u planu su i daljnja ulaganja kako bi unaprijedili tehnološki proces i osigurali korištenje veće količine biomase kao goriva te proizvodili električnu energiju uz pomoć fotonaponskih panela.
Do 2030. nulta stopa CO2
"Daljnjom modernizacijom proizvodnje želimo smanjiti svoje ugljične emisije za 55 posto u Europi u usporedbi s baznom 1990. godinom, smanjiti ugljični otisak betona za 41 posto i povećati korištenje energije iz obnovljivih izvora na 65 posto do 2030. godine, a do 2050. postati tvrtka s neto nultom stopom emisija CO2. Također, radimo na inovacijskom projektu kojim bismo svoj globalni cilj od nula emisija CO2 u 2050. dosegnuli već u 2030. godini, a time tržištu ponudili i ugljično neutralan cement, što će značajno utjecati i na ugljični otisak svih građevinskih projekata koji koriste Cemexove materijale", otkriva planove Voloder.
Voloder naglašava da su u tvrtki Cemex Hrvatska usmjereni na rast proizvodnje i širenje ponude. "To ne podrazumijeva samo asortiman cemenata i namjenskih betona nego i materijale dobivene uz smanjene ugljične emisije, koji su na našem tržištu dostupni pod brendom Vertua. Od kraja prošle godine svi naši cementi nose i Environmental Product Declaration certifikate tipa III, koje daju informaciju kupcima o ugljičnom otisku proizvoda tijekom cijelog njihova životnog ciklusa. Cemex je prvi hrvatski proizvođač građevinskih materijala koji daje ovu vrstu neovisno potvrđene informacije o životnom ciklusu proizvoda svojim kupcima", naglašava predsjednik Uprave Cemexa Hrvatska.