Oprez investitora

Burzovni indeksi na Wall Streetu u padu, čekaju se objave poslovnih rezultata kompanija

Ulagači strahuju od posljedica trgovinskog rata i oprezni su zbog prošlotjednog pada cijena dionica
Ilustracija
 Profimedia, All Canada Photos

Na Wall Streetu su u ponedjeljak burzovni indeksi pali, nastavljajući negativni niz od prošloga tjedna, pri čemu je najveći gubitnik bio tehnološki sektor jer su ulagači oprezni uoči objave kvartalnih poslovnih izvješća kompanija.

Dow Jones oslabio je 89 bodova ili 0,35 posto, na 25.250 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,59 posto, na 2.750 bodova, a Nasdaq indeks 0,88 posto, na 7.430 bodova.

Gotovo cijelo vrijeme ti su indeksi jučer balansirali na rubu pozitivnog i negativnog područja, da bi u posljednjih pola sata trgovanja završili u minusu.

Posljedica je to opreza ulagača nakon što su prošloga tjedna cijene dionica zabilježile najveći tjedni pad u sedam mjeseci zbog visokih prinosa na američke državne obveznice, usporavanja rasta globalnog gospodarstva i strahovanja od posljedica trgovinskog rata između SAD-a i Kine.

Ulagači su suzdržani i zbog toga što će ovoga tjedna veliki broj američkih kompanija objaviti kvartalna poslovna izvješća.

Sporiji rast

Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su kompanije iz sastava S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju ostvarile rast dobiti od 21,6 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što bi bio snažan, ali ipak sporiji rast u odnosu na prethodna dva kvartala.

„Tržište je u fazi čekanja. Čekaju se poslovni rezultati, poruke iz Feda i gospodarski pokazatelji iz Kine kako bi se vidjelo da li se situacija stabilizira”, kaže Kaith Lerner, strateg u tvrtki SunTrust Advisory Services.

U fokusu ulagača su prinosi na američke državne obveznice jer je prošlog tjedna skok tih prinosa na najviše razine u sedam i pol godina bio jedan od razloga oštrog pada cijena dionica.

Posljednjih dana ti su prinosi ponešto pali, no ulagači se plaše da će se rast prinosa nastaviti jer svi posljednji podaci ukazuju na snažan rast američkog gospodarstva, što bi moglo navesti američku središnju banku na ubrzanje tempa povećanja kamatnih stopa kako bi spriječila pregrijavanje gospodarstva i jačanje inflacije.

Ulagači također čekaju nove podatke koji bi mogli jasnije pokazati usporava li se rast kineskog gospodarstva.

Doduše, u petak su podaci o snažnom rastu kineskog izvoza, ali i uvoza u rujnu ublažili strahovanja od usporavanja drugog po veličini svjetskog gospodarstva, no objavljen je i podatak da je prodaja automobila u toj zemlji u prošlom mjesecu zabilježila najveći pad u sedam godina, što ukazuje na slabljenje domaće potrošnje.

Rast na europskim burzama

Analitičari kažu da bi to mogle biti prve naznake posljedica trgovinskog rata između SAD-a i Kine, koji bi mogao naštetiti rastu globalnog gospodarstva i poslovnim rezultatima kompanija.

Najviše su jučer, u prosjeku 1,6 posto, pale cijene dionica u tehnološkom sektoru, dok su dobitke zabilježili tzv. defanzivni sektori, kao što su nekretninski, potrošački i komunalni.

A na većini europskih burzi cijene su dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,48 posto, na 7.029 bodova, a frankfurtski DAX 0,78 posto, na 11.614 bodova. Pariški CAC oslabio je, pak, 0,02 posto, na 5.095 bodova.

Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica blago porasle, nakon tjedan dana velikih gubitaka, no trguje se oprezno, na što ukazuje i jačanje valuta koje se smatraju sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 04:30