OGLASILI SE PODUZETNICI

‘Ako se ove izmjene GUP-a usvoje, Zagreb će postati privilegij bogatih. Posebno će pogođeni biti mladi‘

‘Mlade obitelji i građane s nižim prihodima si više neće moći priuštiti stanovanje u urbanim dijelovima grada‘

Zagreb

 Ivana Grgic/Cropix

Udruga Glas poduzetnika smatra da predložene izmjene Generalnog urbanističkog plana (GUP) Grada Zagreba predstavljaju izravan udar na pristupačno stanovanje, interes građana i poduzetnike u građevinarstvu.

Izmjene koje uključuju smanjenje kapaciteta izgradnje, nepotrebno proširenje prometnica i dugotrajan proces usklađivanja urbanističkih planova ozbiljno prijete dostupnosti stanovanja za široke slojeve stanovništva, kaže se u srijedu u UGP-ovom priopćenju.

UGP smatra da predložene izmjene donose niz mjera koje će umjesto poticaja izgradnji dostupnih stambenih jedinica, otežati realizaciju novih projekata i dodatno povećati cijene nekretnina.

Ključni problemi izmjena zagrebačkog GUP-a uključuju smanjenje koeficijenta izgrađenosti čime se smanjuje kapacitet izgradnje novih stambenih objekata, kažu u UGP-u. Manje izgrađenosti po kvadratnom metru, navode, znači manje stambenih jedinica, što izravno dovodi do povećanja cijena nekretnina jer je ponuda smanjena, dok potražnja ostaje visoka.

"To posebno pogađa mlade obitelji i građane s nižim prihodima, koji si više neće moći priuštiti stanovanje u urbanim dijelovima grada", smatra UGP.

Udruga upozorava i da širenje prometnih koridora izvan sadašnjih potreba stvara dodatne infrastrukturne obveze za grad koji već ne ispunjava trenutne infrastrukturne zahtjeve.

Problem vidi i u tome što će se zbog novog zahtjeva izmjena GUP-a za povećanjem širine prometnih koridora, sve urbanističke planove uređenja (UPU-ovi) trebati uskladiti s ovim novim odredbama. Taj proces usklađivanja, stoji u priopćenju, može trajati godinama, tijekom kojih neće biti moguće izdavati građevinske dozvole za nove projekte. To će, smatraju u Udruzi, zaustaviti izgradnju i usporiti realizaciju novih stambenih objekata, što će dodatno smanjiti stambeni fond i povećati cijene nekretnina.

Urbano stanovanje - privilegij bogatih?

Ako se ove izmjene GUP-a usvoje, Zagreb će se, predviđaju u UGP-u, suočiti s nizom negativnih dugoročnih posljedica budući da će stanogradnja postati privilegij bogatih, dok će većina građana biti prisiljena tražiti smještaj izvan urbanih dijelova grada ili u slabije razvijenim područjima.

Nadalje, mladi, radno sposobni građani, ključni za demografsku obnovu Zagreba, neće si moći priuštiti stanovanje, što će dovesti do daljnjeg iseljavanja i demografskog pada, kažu u UGP-u.

Predsjednik udruge Glas poduzetnika Hrvoje Bujas upozorava na posljedice predloženih izmjena GUP-a, ističući da one ne donose nikakav red, već stvaraju dodatni nered.

image

Hrvoje Bujas

Zeljko Puhovski/Cropix

"Umjesto težnji ka balansu privatnog i javnog interesa, umjesto težnji da imamo uređen, zelen grad, s priuštivim stanovanjem za njegove građane, Grad Zagreb s prijedlogom novog, bezidejnog i rigoroznog GUP-a stvara novi nered. Građevinske dozvole već se čekaju po godinu ili dvije, dok u međuvremenu projekt poskupljuje. Ovaj prijedlog GUP-a direktno napada poduzetnike u građevini i povećava cijene nekretnina, te bez ikakve vizije gura Grad Zagreb na zapećak metropola u EU. Ministre Bačiću, ovakav GUP nije u interesu građana ni poduzetnika, te smatramo da je potez na vama", istaknuo je Bujas.

UGP predlaže da se izmjene GUP-a prilagode realnim potrebama tržišta te da se umjesto ograničenja u izgradnji uvedu mjere koje će poticati bržu i pristupačniju stanogradnju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. listopad 2024 13:05