Podaci za Hrvatsku

Od jedne bolesti u godini umre više od 700 žena: Evo što drastično povećava šanse za uspješno liječenje

Upravo je listopad Međunarodni mjesec borbe protiv raka dojke, a obilježava se kako bi se skrenula pažnja na visoku rasprostranjenost ove bolesti
 Božo Radić/Cropix

Rak dojke predstavlјa vodeći uzrok obolijevanja i umiranja od malignih bolesti u ženskoj populaciji širom svijeta. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u svijetu se godišnje registrira oko dva milijuna i 260 tisuća oboljelih žena, dok od iste bolesti svake godine umre preko pola milijuna njih. Ni Hrvatska na žalost ne zaostaje za ovim svjetskim prosjekom, pa je prema posljednjim objavljenim podacima Registra za rak u Hrvatskoj, u 2020. godini zabilježeno 2869 slučajeva raka dojke, a u 2021. od ove zloćudne bolesti umrlo je 711 žena. To bi značilo da svaka osma žena tijekom života može razviti rak dojke, no rani pregledi dramatično povećavaju šanse za uspješno liječenje. Više od 90 posto slučajeva raka dojke otkrivenih u ranoj fazi može biti uspješno tretirano, te su zato redoviti pregledi poput mamografije, ultrazvuka i magnetske rezonancije dojki iznimno važni. Tada su terapijske mogućnosti veće i liječenje je učinkovitije, čime se podiže kvaliteta života oboljelih žena.

Prevencija je najbitnija

Upravo zato se listopad, kao Međunarodni mjesec borbe protiv raka dojke, obilježava u mnogim zemlјama širom svijeta. Sve kako bi se skrenula pažnja na visoku rasprostranjenost ove bolesti i podigla svijest o značaju prevencije, ranom otkrivanju i pravovremenom započinjanju liječenja.

- U Poliklinici Croatia nudimo sveobuhvatnu radiološku obradu dojki koristeći najsuvremeniju tehnologiju za otkrivanje i najmanjih promjena. Redoviti pregledi mogu spasiti život, osobito tijekom listopada kada skrećemo pažnju na borbu protiv raka dojke. Prevencija je ono što je najbitnije, stoga je mjesec borbe protiv raka dojke vrijeme kada se posebno posvećuje podizanju svijesti o ovoj ozbiljnoj bolesti. U ovom mjesecu potiču se sve žene da se odazovu na preventivne preglede jer rana dijagnoza može biti presudna - poručuje dr. med, specijalistica radiologije Ksenija Štekić Novački iz Croatia poliklinike.

Upravo ta poliklinika cijeli listopad u sklopu svoje akcije "Ne pazim dok ne opazim" nudi 20 posto popusta na ultrazvuk i mamografiju.

image

dr. med, specijalistica radiologije Ksenija Štekić Novački iz Croatia poliklinike

Domagoj Kunić

U Croatia poliklinici u Zagrebu radi se kompletna obradu dojki - ultrazvuk, mamografija, MR, biopsija i punkcija, a sve to vodi doktorica Štekić Novački.

Stručnjaci preporučuju da žene započnu s redovnim mamografskim pregledima od svoje četrdesete godine, a s ultrazvučnim pregledom i ranije. Isto tako žene s povećanim rizikom za karcinom dojke trebale bi ranije započeti preglede. Ako imate obiteljsku povijest raka dojke ili druge faktore rizika, u Croatia poliklinici će također kreirati individualni plan pregleda kako biste bili sigurni da su vaši pregledi svi na vrijeme.

- U Poliklinici Croatia koristimo vrhunske mamografske uređaje koji omogućuju precizne rezultate i temeljito analiziramo slike kako bi osigurali najtočniju dijagnozu. Mamografija je posebno važna u mjesecu borbe protiv raka dojke, kada vas pozivamo da učinite prvi korak ka očuvanju svog zdravlja - dodala je doktorica Štekić Novački.

image
Shutterstock

Mamografija je svakako saveznik u ranoj dijagnozi otkrivanja raka dojke. Ova rendgenska metoda omogućuje uvid u unutrašnje strukture dojke i otkrivanje promjena koje nisu opipljive. Pregled je brz, a nelagoda pri pritiska dojke tijekom snimanja je minimalna i kratkotrajna. Ultrazvučni pregled dojki koristi visokofrekventne zvučne valove za stvaranje slike unutrašnjosti dojke. Ova metoda je bezbolna, neinvazivna i iznimno učinkovita, posebno kod mlađih žena s gušćim tkivom dojki, gdje mamografija možda ne pruža dovoljno jasnu sliku. Za dodatnu dijagnostiku te kod točno određenih indikacija, može se napraviti i MR, odnosno magnetska rezonanca dojki. On je preporučljiv kod žena s visokim rizikom za rak dojke, kod žena kod kojih je dijagnosticiran karcinom dojke ili kada mamografija i ultrazvuk ne daju dovoljno informacija.

Svi liječnici napominju koliko su bitni prevencija, pregledi i samopregledi. No uz to, bitno je brinuti o sebi. Istraživanja pokazuju da promjene u načinu života mogu smanjiti rizik od razvoja raka dojke, čak i kod osoba s visokim rizikom.

image
Shutterstock

Zbog dizanja svijesti o bolesti smanjena smrtnost

Bitno je i održavati zdravu tjelesnu težinu. Neki jednostavni koraci mogu pomoći, poput smanjenja veličine porcija, unosa manje kalorija i postupnog povećanja razine tjelesne aktivnosti.

Upravo vam ona može pomoći održati zdravu tjelesnu težinu, pa se preporučuje što više kretati i manje sjediti. Većina zdravih odraslih osoba trebala bi ciljati na najmanje 150 minuta umjerene aerobne aktivnosti tjedno ili barem 75 minuta intenzivne aerobne aktivnosti. Aerobne aktivnosti uključuju hodanje, vožnju bicikla, trčanje i plivanje. Također, preporučuje se vježbanje snage barem dva puta tjedno.

Dobre su vijesti što se smrtnost od raka dojke smanjila se u zapadnim zemljama upravo zahvaljujući ranijem otkrivanju i liječenju. Uz to, mnoge su poznate osobe oboljele od te zloćudne bolesti, digle su svijest koliko je bitno rano je otkriti. Pjevačica i dobitnica Grammyja, Sheryl Crow, preboljela je rak dojke 2006. godine. Nakon dijagnoze, postala je snažna zagovornica redovitih pregleda i zdravog života.

Kylie Minogue, australskoj pop zvijezdi dijagnosticiran je rak dojke 2005. godine, kad je imala samo 36 godina. Njena borba i ozdravljenje inspirirale su mnoge žene diljem svijeta.

Akcija "Ne pazim dok ne opazim" uz 20 posto popusta na mamografiju i ultrazvuk dojki traje do kraja listopada u Croatia poliklinici, a tamo možete obaviti i sve dijagnostičke pretrage, gdje se o vama brine vrhunski tim stručnjaka. Cilj je osigurati preciznu dijagnozu i podršku na svakom koraku, osobito u listopadu, mjesecu borbe protiv raka dojke - što može spasiti život.

image

Croatia poliklinika

/Croatia Poliklinika

Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i Croatia poliklinike.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 20:52