KOMENTAR ŽELJKA TRKANJCA

ŠTO NAKON PREKIDA ARBITRAŽE? Ponovno smo na početku: čekaju nas godine novih pregovora

 Davor Pongračić/CROPIX

Najveći izazov, ali i noćna mora za svakog analitičara je predvidjeti tijek zbivanja. Lako je to u matematici, ondje su paralelne linije uvijek paralelne - dobro, spajaju se u beskonačnosti, ali beskonačnost, molim vas. O njoj se naprosto u politici i međunarodnim odnosima gotovo nikad ne govori jer se ne uklapa u četverogodišnji izborni ciklus. Stoga je predviđanje, posebno sljedećih koraka u tekućim događajima izuzetno zahtjevno, teško i relativno često netočno. Ali, avaj, što da se napravi kad ti dođe glavni urednik ili ministar i kaže: ajde, napiši što će se dogoditi. Dobre je naputke dao jedan od uglednijih svjetskih geopolitičara, Ian Bremmer, osnivač think tanka Eurasia.

Treba, kaže on, spoznati limite onoga što se može anticipirati i utvrditi kad politika nemoguće čini mogućim. No, sve je ovo bilo apsolutno nepotrebno za jučerašnja zbivanja u Hrvatskoj i Sloveniji jer je sve bilo jasno: da će Hrvatska, opravdano, odlučiti da izlazi iz arbitraže, a Slovenija, očekivano, tvrditi kako tako nešto nije moguće. I upravo se to dogodilo. Što je pak otvorilo novo pitanje - dakle, spor oko arbitražnog postupka će sada zaći u neke stalne vode, Slovenija će inzistirati da se nastavi, Hrvatska da prestane - kakav će upliv ova kriza imati na ukupnost odnosa dviju država. Za nadati se da neće biti većih posljedica po ekonomske odnose budući da su hrvatske tvrtke vlasnice nekoliko važnih slovenskih privrednih subjekata. A Slovenija je i dalje pod pritiskom da nastavi privatizaciju, posebno Telekoma (interesantno je da se u jeku rasprava o tome tko je prisluškivao u Sloveniji pojavila i teza da iza svega stoji DT, ljut što nije mogao kupiti slovenski Telekom). Kulturni su ministri ustvrdili da će se suradnja nastaviti, dakle možemo zaključiti da će problem postojati samo na političkoj razini.

No, problem je što vrlo često loši politički odnosi s vremenom počnu inficirati i ostale. No, opet, za nadati se da tomu neće biti tako i da će prevladati razum. Da će Slovenija s vremenom prihvatiti da je arbitražni proces bio kompromitiran i da se cijela priča mora vratiti na početak. No, svakako neće biti riječ o procesu koji bi trajao dan, ili mjesec. Pred nama su vrlo vjerojatno godine. No, i to nije problem, sad su obje zemlje u EU i NATO, saveznice i svoju će zrelost pokazati upravo ako se neriješeni problem granice ne pretvori u ozbiljan politički problem. Tako su rekla oba premijera, vjerujmo im.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 05:59