Kao puno puta do sada, noćas na Hvaru kreće procesija Za križen, na kojoj će iz svakog mjesta (Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirče, Vrbanj, Vrboska) sudjelovati po 15 sudionika, a za to imaju dozvolu Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske.
- Točno je da je Stožer dao dozvolu da se održi taj tradicionalni događaj, koji stanovnicima puno znači. Propisane su stroge mjere higijene i distanciranja. Diskutirali smo u Stožeru i donijeli odluku da se dopusti. Dogovorili smo da može sudjelovati samo 15 osoba jer je taj križ težak. Neće smjeti komunicirati, dodirivati se, na Hvaru nema slučajeva zaraze - rekao je Krunoslav Capak.
I tako, ispalo je da su članovi Nacionalnog stožera, veći katolici od pape Franje i hrvatskih biskupa. Crkva zabranjuje, a Capak, Beroš, Božinović i Alemka Markotić dopuštaju crkvena slavlja. Naime, Hrvatska biskupska konferencija je u odluci od 19. ožujka uz svete mise ukinula i javno slavljenje pučkih pobožnosti, bilo na otvorenom ili zatvorenom. Jednako tako, i Sveta Stolica je predložila da se "izrazi pučke pobožnosti i procesije koji obogaćuju dane Velikog tjedna i Vazmenog trodnevlja mogu prebaciti na neki drugi prikladni dan, npr. 14. ili 15. rujna", pritom ostavivši to sudu dijecezanskog biskupa.
Što se tiče Stožera civilne zaštite, odluka o hvarskoj procesiji može se gledati u skladu sa starom poslovicom "bolje da propadne selo nego običaji".
Dakle, iako je u Hrvatskoj na snazi mjera koja zabranjuje bilo kakve javne manifestacije, Krunoslav Capak sada je omogućio svojevrsni skup na kojem će u svakom trenutku petnaest muškaraca biti u međusobnoj blizini, a ukupno njih devedeset. "Na Hvaru je dobra epidemiološka situacija, to je procesija koju je UNESCO stavio na popis kulturnih dobara, sudionici će paziti da ne budu jako blizu jedni drugima, a nadamo se da se mještani neće priključiti", glase obrazloženja, koja su u stvarnosti - opravdanja.
Jer, jako puno toga dio je tradicije, a Covid-19 ju je izbrisao. Recimo, 27. ožujka gledali smo Nagovor pape Franje uz Urbi et orbi. Molitva i blagoslov s Presvetim na Trgu sv. Petra održana je bez vjerničkog puka, u sablazno praznom sjedištu Rimokatoličke crkve. Djelovalo je otužno, ali i dostojanstveno jer takva su vremena. Između ovogodišnjeg raskida s višestoljetnom tradicijom i mogućnosti širenja korone, Sveti Otac se odlučio za prvu varijantu.
A Krunoslav Capak i članovi Stožera za drugu. Iskreno govoreći, koliko god zaslužuju pohvale za puno toga što su napravili, ovom dozvolom na svoja su leđa natovarili težak križ upitne vjerodostojnosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....