Najava diplomata da bi Europska komisija od 2016. mogla preuzeti nadzor nad financijskim i gospodarskim poslovanjem Hrvatske dignut će na noge cijelu zemlju. Pobunit će se braniteljske udruge i desni politički spektar, optužujući Bruxelles da želi oteti teško stečenu nezavisnost i slobodu. Na noge će se dići sindikati i lijeve stranke, okrivljujući EU da namjerava opljačkati još ono malo imovine i nekretnina koje su ostale u domaćem vlasništvu. Građani i umirovljenici, poduprti političkim strankama, ustat će pak u obranu penzija i plaća koje im eksploatatori iz Bruxellesa žele smanjiti.
No, što kada se stiša buka i smire strasti? Neće biti druge nego hladne glave odgovoriti na pitanje postoje li politički, intelektualni i ekonomski potencijali koji će izvući zemlju iz katastrofalne situacije. Do sada, naime, niti jedna politička opcija nije imala znanja, volje i hrabrosti spriječiti da se troši više nego što se zaradi, niti da provede reforme.
Uz to, u državi nema ozbiljnije proizvodnje, a na prste jedne ruke mogu se nabrojiti uspješne tvrtke koje bi mogle pokrenuti posrnulu ekonomiju. Nema ni političara koji imaju ideju kako se izvući iz ponora. Inače duboko podijeljena javnost jedinstvena je samo kada se valja suprotstaviti promjenama.
Znajući za sve to, EU je, nevoljko jer zna kakve će joj to nevolje donijeti, poslala upozorenje koje bi trebalo otrijezniti političke elite i građane. I, ostavila je dovoljno vremena, godinu i pol dana, da se, ako se ima pameti i volje, započne s reformama koje će zaustaviti negativne trendove, a u tom slučaju neće biti potrebe za uplitanjem Europske komisije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....