Boja je moćna stvar. Utječe na našu percepciju i raspoloženje, pa nije ni čudo što nas određene boje u tolikoj mjeri privlače. Istom nas logikom privlači i šarenilo gradova. Zaigrali smo se i potražili neke od najšarenijih gradova i mjesta na svijetu. Izbor nije bio nimalo lak, a na popis smo uvrstili i šarene gradove koji, osim ljepote zahvaljujući bojama, imaju i posebnu priču koja stoji iza njihove živopisnosti.
Buenos Aires, Argentina
Veselje i šarenilo zaštitni su znak ove četvrti glavnog argentinskog grada. Prepuna je tradicionalnih drvenih, jarko obojenih kuća - savršene pozadine za tamošnju vrlo aktivnu tango zajednicu. Kvart La Boca, u prijevodu "usta", smješten je na jugoistoku grada, nedaleko od stare luke, a i danas ima talijanski štih. Mnogo njezinih prvotnih stanovnika porijeklom je upravo iz te zemlje.
Wrocław, Poljska
Grad Wrocław na zapadu Poljske sa svojih 630.000 stanovnika četvrti je najveći grad te zemlje. I vjerojatno najšareniji. Osim po zgradama obojenim u dugine boje, četvrti je po broju mostova u Europi, iza Amsterdama, Venecije i Sankt Peterburga, a u njemu je i po broju životinja treći najveći zoološki vrt na svijetu.
Santorini, Grčka
Priznajemo, nije grad, nego otok, no naselja na njemu zasluženo se nalaze na ovoj listi. Inače je riječ o jednom od najljepših grčkih otoka, koji se može pohvaliti s 15 pitoresknih naselja koja privlače svojim izgledom i uskim uličicama. Stanovnici su kuće počeli bojati u bijelo u 19. stoljeću, a tradicija se održala do danas.
Cinque Terre, Italija
Cinque Terre slovi za jedno od najšarenijih mjesta na svijetu. Na talijanskoj je rivijeri i sastoji se od ukupno pet naselja (ime u prijevodu znači "pet zemalja"). To su, redom, Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Cinque Terre se nalazi i na Unescovoj listi svjetske baštine.
Jaipur, Indija
Sve je počelo u 18. stoljeću. Naime, kako bi proslavio dolazak princa od Walesa, maharadža Sawai Ram Singh naredio je da se taj indijski grad oboji u roza boju. Takav je ostao do danas, a njegove magične palače slove za jedne od najljepših na svijetu.
Longyearbyen, Norveška
Longyearbyen, smješten u norveškom arhipelagu Svalbard, smatra se najsjevernijim gradom na svijetu. Tamošnje šarene kuće građene su na stupovima kako bi ih se odmaknulo od smrznutog tla, a u njima žive samo dvije tisuće ljudi. Zašto su obojane u šarene boje, nitko ne zna - neki tvrde da je to bio način da se ljudi razvesele.
Chefchaouen, Maroko
Smješten u planinama Rif na sjeverozapadu Maroka, ovaj maleni živopisni grad prava je uživancija za oči. Kuće su, navodno, prvi počeli bojati u plavo tamošnji židovski izbjeglice. Drugi tvrde da je grad plav jer ta boja odbija toplinu ili komarce. U svakom slučaju, u nju ga boje i danas. Zahvaljujući tome ponekad ga zovu "plavi biser".
Izamal, Meksiko
Ovaj meksički grad neki nazivaju "žutom verzijom" marokanskog Chefchaouena ili isto tako plavog indijskog Jodpura. U njemu živi oko 15.000 ljudi, a poznat je kao "žuti grad" ili "grad brda" (brda su, zapravo, ostaci davnih piramidalnih hramova). Zašto su zgrade obojene žutom, nitko zapravo ne zna.
Kampung Pelangi, Indonezija
Kampung Pelangi jedno je od najslavnijih indonezijskih sela. Cijelu ideju o zavijanju sela u šarenilo smislio je učitelj Slamet Widodo, koji je smatrao da bi ga trebalo uljepšati, a na kraju je vlada sponzorirala cijeli projekt - svaka od 223 kuće bila je obojena u najmanje tri boje. Šareni su čak i krovovi.
Willemstad, Curaçao
Osim što se može pohvaliti najvišim mostom na Karibima, ovaj je grad pravi melem za oči. Naravno, ako volite šarenilo. U živahne je boje obojeno čak 750 tamošnjih građevina, a legenda o bojenju je zanimljiva. Šarenilo je, navodno, zapovjedio guverner Albert Kikkert u 19. stoljeću jer je bolovao od migrena. Vjerovao je da njegove glavobolje uzrokuje refleksija sunca s bijelih fasada zgrada pa je izdao proglas o njihovu premazivanju jarkim bojama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....