Tartuf se ne guli, ne reže se na komadiće, ne riba se, ne kuha se, niti se jede cijeli - jednostavno se nareže na tanke listiće...
U prošlosti su jedni smatrali da je tartuf hrana vještica, drugi da je to životinjska vrsta, a treći pak da se radi o vrsti minerala. U 18. stoljeću tartuf iz talijanske regije Pijemont na svim je europskim dvorovima stolovao kao jedna od najukusnijih namirnica. Među najveće sladokusce tog gmolja sakrivenog u zemlji ubraja se i tvorac Seviljskog brijača, skladatelj Gioacchino Rossini, koji je tartuf prozvao - Mozartom među gljivama!
Iako su bijeli tartufi iz Pijemonta i Istre oduvijek najcjenjenija vrsta, ovaj Tuber magnatum Pico, kako glasi njegovo puno ime, tek je u 20. stoljeću postao svjetski poznat i to zahvaljujući genijalnoj promidžbenoj kampanji Giacoma Morre. Naime, ovog je hotelijera i gostioničara iz Albe, tartufarskog središta u Pijemontu, londonski Times proglasio kraljem tartufa 1933. godine!
U lovu na podzemno blago
Izvući tartuf iz njegovog podzemnog skloništa nije lak zadatak. Za "lov" na tartufe, lovac/tartufar mora imati posebno dresiranog psa s vrlo istančanim osjetom njuha, a uz to i posebnu licencu. Kada pas nanjuši tartuf, tartufar mora pažljivo razgrnuti zemlju i brižljivo ga izvaditi pomoću posebne vrste motike koju zovu "vanga" ili "otka".
Sezona bijelog tartufa traje od rujna do kraja studenog, dok se od siječnja do rujna beru crni tartufi. Tradicionalna istarska kuhinja nezamisliva je bez tartufa i njegove intenzivne arome u fritajama i fužima.
No, ako ste pomislili da je tartuf rezerviran samo za tjestenine, konobe i restorani s oznakom Izvorni tartuf - Tartufo vero koriste ga za brojne gastronomske inovacije, a iako zvuči nespojivo - sladoled s infuzijom tartufa smjestio se navrh ljestvice sladolednih delicija kojima je nemoguće odoljeti!
>> Top 5 jela s tartufima: https://www.istra.hr/hr/gourmet/3108
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....