Jack Andraka je od tipičnog američkog tinejdžera postao osoba koja je razvila test za rak gušterače, kojim se ova bolest otkriva prije nego se razvije i postane smrtonosna.
'Zahvaljujući internetu, sve je moguće.' rekao je Andraka dok je pripovijedao priču o svom proboju u svijet znanosti na konferenciji u južnoj Kaliforniji.
Andraka, koji je navršio 16 godina u siječnju, ispripovijedao je tada kako je prije tri godine počeo tragati po internetu za informacijama o raku gušterače i to nakon što je jedan od obiteljskih prijatelja umro od ove bolesti.
Kaže da je bio šokiran kad je saznao da se rak često otkriva prekasno, pa je iz tog razloga nemoguće spasiti oboljele. Osim toga, test koji je upotrebljavan za otkrivanje raka koristi se već 60 godina. Zaključio je da je potreban test koji se provodi brzo, nije skup i jednostavan je za korištenje.
Mladić se obratio najboljim prijateljima tinejdžera: Googleu i Wikipediji. Tamo je otkrio da postoje tisuće proteina koji mogu biti pronađeni u krvi ljudi s ovom vrstom raka, a on je pokušao otkriti koji bi od njih mogao najranije signalizirati da se osoba razboljela.
'Napokon, nakon 4000 pokušaja, kad sam već bio blizu toga da poludim, otkrio sam protein', kaže Andraka.
Do otkrića je stigao za vrijeme sata biologije na kojem se govorilo o antitijelima, a Andraka je ispod svoje klupe u tom trenutku čitao o mogućim rješenjima problema koji ga je mučio. Odjednom mu je na pamet palo da bi bilo moguće iskombinirati ono o čemu je čitao i ono o čemu se govorilo na satu biologije.
Opisao je recept za izrađivanje papirnatih senzora kojima bi se detektirao ovaj protein - mezotelin jednostavnim poput pripremanja čokoladnih keksa kakve on voli.Test košta 3 centa, gotov je u nekoliko minuta i trebao bi biti 100 postotno siguran.
Ova procedura bi se, po Andrakinom mišljenju mogla koristiti i u otkrivanju drugih oblika raka, srčanih bolesti i AIDS-a.
Andraka kaže da je poslao 200 zahtjeva znanstvenicima za ustupanje korištenja laboratorija da bi mogao nastaviti svoj rad na ovom znanstvenom problemu da bi ga na kraju odbili svi osim Sveučilišta John Hopkins.
Mladi Amerikanac je na kraju nagrađen nagradom znanstvenog i tehnološkog sajma Intel 2012.
Kaže da trenutno radi na 'nečemu što je veličine kocke šećera' što bi moglo 'gledati kroz tvoju kožu' i analizirati krv i znakove bilo koje bolesti. Cijena bi bila pet dolara.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....