ZNANSTVENICA

PRIČA O ŽENI KOJA JE OTKRILA PRVI KORONAVIRUS KOD LJUDI Njezina vještina korištenja elektronskog mikroskopa dovela je do velikih otkrića

 American Photo Archive / Alamy / Alamy / Profimedia

Žena koja je otkrila prvi koronavirus, kći je vozača autobusa i sa 16 je godina prekinula školovanje, piše BBC.

June Almeida postala je pionirka u snimanju virusa, a njezin je rad ponovno postao aktualan tijekom ove pandemije.

Virus koji uzrokuje bolest Covid-19 je novi virus iz reda koronavirusa koje je prva identificirala doktorica Almeida 1964. godine u svojem laboratoriju u bolnici St Thomas u Londonu.

Virologinja rođena kao June Hart 1930. godine, odrasla je u Glasgowu. Napustila je školu s vrlo malo formalnog obrazovanja, no ipak se zaposlila kao laboratorijska tehničarka na odjelu histopatologije u Kraljevskoj ambulanti u Glasgowu.

Kasnije se preselila u London gdje je nastavila znanstvenu karijeru te se kasnije udala za venezuelanskog umjetnika Enriquesa Almeidu.

Istraživanje obične prehlade

Par se s malom kćerkicom preselio u Toronto u Kanadi, a Almeida je upravo na Institutu za rak Ontario razvila svoju nevjerojatnu vještinu rada s elektronskim mikroskopom.

Razvila je metodu kojom je viruse moguće bolje vizualizirati tako što je koristila antitijela za njihovo spajanje.

Njezin talent, kaže znanstveni novinar George Winter, prepoznat je u Velikoj Britaniji te ju Medicinska škola pri bolnici St Thomas nagovara da se vrati. To je ista ona bolnica u kojoj se od koronavirusa liječio britanski premijer Boris Johnson.

Nakon povratka u Veliku Britaniju, surađivala je s doktorom Davidom Tyrrellom koji je u Salisburyju proučavao viruse koji uzrokuju običnu prehladu.

Tyrrell je proučavao sadržaje noseva nekolicine volontera te su pronašli nekoliko virusa povezanih s prehladom, no ipak ne sve.

Jedan uzorak, koji je kasnije postao poznat kao B814, pronađen je 1960. u nazalnom brisu jednog učenika iz Surreya.

Otkrili su da ti virusi mogu kod volontera izazvati simptome obične prehlade, no nisu ih uspjeli uzgojiti u rutinskoj staničnoj kulturi.

Međutim, ustanovljeno je da se virusi razmnožavaju u stanicama organa pa je doktor Tyrrell pomislio da ih se možda može vidjeti pod elektronskim mikroskopom.

Uzorke je poslao doktorici Almeidi koja je u njima pronašla viruse koje je opisala kao slične virusima influenze, ali ne baš posve istima. Ono što je identificirala, kasnije je postalo poznato kao prvi ljudski koronavirus.

Winter kaže kako je Almeida zapravo i prije vidjela čestice slične ovima dok je istraživala hepatitis kod miševa i bronhitis kod pilića.

Međutim, njezino su istraživanje recenzenti odbacili jer su kazali da je 'slika koju je napravila samo loša slika čestica virusa influenze'.

Novo istraživanje soja B814 objavljeno je u Britanskom medicinskom časopisu 1965. godine, a fotografije onoga što je Almeida vidjela pod svojim mikroskopom, objavljene su u Časopisu opće virologije dvije godine kasnije.

Kako navodi Winter, doktori Tyrrell i Almeida, zajedno s profesorom Tonyjem Watersonom, šefom bolnice St Thomas, nazvali su virus koronavirusom zbog aureole nalik na krunu koja se mogla vidjeti na slikama.

Doktorica Almeida kasnije je radila na Poslijediplomskom studiju medicine u Londonu, na kojem je i sama doktorirala.

Svoju je karijeru završila na Institutu Wellcome, a njeno ja ime upisano na nekoliko patenata povezanih sa snimanjem virusa.

Zanimljivo, nakon što je napustila Institut Wellcome, doktorica Almeida je postala učiteljica joge, no vratila se virologiji kao savjetnica u kasnim osamdesetim godinama kad je pomogla u snimanju tada novog HIV virusa.

June Almeida umrla je 2007. u dobi od 77 godina.

Sada, 13 godina nakon smrti, doktorica Almeida napokon dobiva priznanje koje zaslužuje kao pionirka čiji je rad ubrzao razumijevanje virusa koji se trenutno širi svijetom.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. travanj 2024 17:38