LAUC PRIJETI TUŽBAMA

‘Nisam plaćenik Vlade, u ovoj pandemiji su mi neki ministri i prijetili, ali više neću trpjeti laži o sebi‘

Gordan Lauc
 Goran Mehkek/Cropix
Otkrio je da je angažirao specijaliziranu agenciju koja aktivno traži takve objave, kao i odvjetnike koji će automatski podnositi prijave

Molekularni biolog i član znanstvenog savjeta Vlade Gordan Lauc objavio je u subotu ujutro na Facebooku oštru poruku u kojoj je zaprijetio pravnim radnjama svima onima koji ga u javnom prostoru kleveću, rekavši kako najprije upozorava sve one koji o njemu iznose i prenose laži ili klevete te ga vrijeđaju.

- Da to malo bolje pojasnim: ja imam jednu pomalo neobičnu karakteristiku, a to je da nemam problema s time da netko osporava moj autoritet. Štoviše, potičem kako svoju djecu, tako i svoje mlade suradnike da moje odluke i stavove stalno preispituju i osporavaju. Kao znanstvenik mislim da je to najbolji način da dođemo do znanstvene istine, a kao nastavnik i roditelj mislim da je to najbolji način da studente i djecu odgojim u hrabre, ustrajne i uspješne ljude. Zbog toga se često događa da, kako moja djeca, tako i moji studenti i kolege osporavaju moja mišljenja, a neki od njih se u raspravama zanesu pa me u žaru dokazivanja da su pravu ismijavaju ili čak vrijeđaju. No oni to rade zato što im ja to dozvoljavam, a dozvoljavam im zato što znam da me poštuju i cijene moj autoritet. Nažalost, nedavno su mediji prenijeli nekoliko takvih situacija pa sada i neki ljudi koja je uopće ne poznajem misle da me mogu slobodno javno vrijeđati i klevetati te osporavati moj znanstveni autoritet i integritet - napisao je Lauc na svom Facebooku.

Naveo svoje uspjehe

U sedam točaka svog upozorenja naveo je kako je profesor na Sveučilištu u Zagrebu, počasni/gost profesor na University of Edinburgh, Kings College London, Johns Hopkins University (koji ga je doživotno izabrao u svoje elitno društvo učenjaka) i Edith Cowan University.

- Jedna od najvažnijih mjerila uspješnosti znanstvenika je koliko su uspješni u dobivanju velikih međunarodnih projekata. Primjerice u FP7 programu Europske Unije za financiranje istraživanje tada još mali Genos i ja osobno smo dobili više sredstava u području zdravlja od svih ostalih, puno većih institucija u Hrvatskoj zajedno. Zbog navedene činjenice Genos je osobno posjetio podpredsjednik Europske Komisije, Jyrki Katainen koji je tom prigodom izjavio da je „Genos najbolji primjer tvrtke u koju žele ulagati“. Prema velikoj analizi koju je 2019. godine provela Svjetska banka, Genos je po svim parametrima koji su praćeni ili najuspješnija, ili jedna od najuspješnijih znanstvenih institucija u Hrvatskoj. Časopis The Scientist proglasio je Genos najboljim mjestom za rad istraživača u industriji na svijetu - napisao je Lauc.

Dodao je i kako je u svom području istraživanja, od tri najznačajnije svjetske organizacije direktor jedne (Human Glycome Project), a u upravnom odboru druge (International Glycoconjugate Organisation) kojoj je i predsjedavao u jednom mandatu prije nekoliko godina. Istaknuo je i da je voditelj Znanstvenog centra izvrsnosti u personaliziranoj medicini, jednog od deset znanstvenih centara izvrsnosti u Hrvatskoj, te voditelj Centra kompetencija u molekularnoj dijagnostici, jednog od najvećih projekata koji okupljaju hrvatske akademske institucije i gospodarstvo radi razvoja molekularne dijagnostike.

- Usprkos činjenici da se nalazi u Genosu u Zagrebu, a ne na nekom od vodećih sveučilišta u svjetu, u području glikobiologije moja znanstveno-istraživačka grupa je jedna od najvećih i najuspješnijih u svijetu Moje kompetencije za raspravu različitih aspekata ove pandemije su neosporne. Kao profesor molekularne biologije, osoba koja je niz godina predavala analitičku biokemiju, te voditelj Centra kompetencija u molekularnoj biologiji mogu potpuno kompetentno raspravljati o svim aspektima PCR, antigenskih i seroloških testova Kao znanstvenik koji već više od deset godina provodi epidemiološka istraživanja, osoba koja je otvorila područje gliko-epidemiologije na globalnoj razini i jedan od glavnih autora više od 50 znanstvenih radova u tom području koji su objavljeni u vrhunskim znanstvenim časopisima i samo ove godine citirani preko 1500 puta, smatram se dovoljno kompetentnim da raspravljam i procjenjujem razne znanstvene aspekte epidemioloških istraživanje. Ne osporavam da nisam liječnik sa specijalizacijom epidemiologije i ne umanjujem važnost epidemiologije kao struke, no kada govorimo o istraživanjima u području epidemiologije moje kompetencije su neosporne - naveo je.

Rekao je i kako, kao znanstvenik koji se više od 10 godina bavi istraživanjem funkcije imunoglobulina, može svoj doprinos dati i u raspravama o imunološkim aspektima COVID-19.

'Neću tolerirati bezočne laži'

- Imunologija je iznimno kompleksno područje i tu naravno ima puno većih autoriteta u Hrvatskoj od mene. Štoviše, u usporedbi s mojim neznanjem o imunologiji, moje znanje je vrlo skromno. No glikani su iznimno važni aspekt regulacije imunog sustava, a o glikanima na imunoglobulinima ipak znam puno i mislim da tu mogu dati značajan doprinos. Ja sam financijski neovisan, moj znanstveni autoritet je međunarodni, a i Genos primarno posluje na međunarodnoj razini. Kada mislim da Vlada ili pojedini ministar nešto rade dobro, podržat ću ih, a kada mislim da rade krivo, kritizirat ću ih. Međutim ta kritika ponekad neće biti javna, jer je u situacijama nacionalne ugroze povjerenje javnosti u Vladu iznimno važno, tako da moja kritika često neće završiti u medijima i biti svima vidljiva. Ovo nije trenutak za javno dokazivanje da je netko važan, pametan ili u pravu. Situacija je teška i sada moramo svi zajedno pokušati uz što manje štete proći kroz ovu pandemiju. Nisam „plaćenik“ Vlade, a u ovoj pandemiji već sam imao i neugodnih situacija pa čak i otvorenih prijetnji od pojedinih ministara - otkrio je ugledni znanstvenik.

Zaključno je istaknuo kako više ne može i neće tolerirati bezočne laži i uvrede, te je čak angažirao posebnu agenciju koja aktivno traži takve objave u javnom prostoru, a odvjetnicima je data uputa da rutinski podnose kaznene prijave za uvrede i klevete te tužbe za naknadu štete.

- Također upozoravam medije da prije javnog objavljivanja neistinitih informacija i izjava (tipa: „Lauc laže“, „Lauc iznio netočne brojeve“, „Lauc priča gluposti“, „kvazi-znanstvenik“, „rent-a-znanstvenik“ i sl.) zatraže moje očitovanje i odgovor na navedene tvrdnje, budući da bi u suprotnom pravne radnje mogle biti pokrenute i protiv njih. Nemam nikakvih problema s osporavanjem ili preispitivanjem bilo čega što kažem ili prenesem, no to mora biti potkrijepljeno činjenicama, a ne paušalnim tvrdnjama ili krivim prenošenjem izvrnutih izjava - napisao je Lauc.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 04:35