Hrvatski znanstvenik Nenad Ban, redoviti profesor strukturalne molekularne biologije na Švicarskom federalnom tehnološkom institutu (ETH) u Zurichu, izabran je za člana američke Nacionalne akademije znanosti (NAS). Riječ je o jednoj od najprestižnijih znanstvenih institucija na svijetu koja je osnovana 1863. godine na prijedlog američkog predsjednika Abrahama Lincolna. U početku je imala svega 50 stalnih članova dok danas broji preko 2700 (uključujući i oko 480 stranih znanstvenika), među kojima je oko 190 dobitnika Nobelove nagrade.
Nenad Ban jedan je od 30 stranih znanstvenika koji je ove godine primljen u NAS. Tako je, nakon Paška Rakića i Miroslava Radmana postao treći hrvatski znanstvenik u toj uglednoj instituciji.
- Nisam očekivao ovu vijest i duboko sam počašćen ovim priznanjem. Kako je broj stranih članova Nacionalne akademije znanosti ograničen na vrlo mali broj znanstvenika, svjestan sam da se radi o izuzetno velikom priznanju. Zanimljivo je da sam jučer, prije nego što sam doznao da sam izabran, odjednom primio stotine poruka s čestitkama vrhunskih znanstvenika, uglavnom američkih akademika. Oni su vjerojatno reagirali brže nego što sam ja primio službeno pismo. U svakom slučaju to je bio poseban dan u mojoj karijeri – rekao nam je Nenad Ban, jedan je od najuspješnijih hrvatskih znanstvenika u svijetu .
Rođen je 1966. godine u Zagrebu gdje je diplomirao biologiju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu. Doktorirao na Sveučilištu California u Riversideu, a tijekom postdoktorata na Yaleu, bio je prvi autor tri rada o strukturi ribosoma koja su njegova tadašnjeg šefa Thomasa Seitza dovela do Nobelove nagrade za kemiju 2009. godine.
Dobitnik je niza prestižnih nagrada, član Njemačke akademije znanosti te dopisni član HAZU-a. Nenad Ban posljednjih je godinu dana vrlo aktivan i u domovini kao član Znanstvenog savjeta za borbu protiv pandemije koronavirusa Vlade RH.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....