Arati Prabhakar, šef Pentagonovog odjela za napredna istraživanja (DARPA), priopćio je kako su došli revolucionarnog postignuća u kontroliranju strojeva umom.
Naime, Jan Scheuermann, 55-godišnja kvadriplegičarka s elektrodama u mozgu, uspjela je upravljati najmodernijim američkim zrakoplovom Lockheed Martin F-35 "koristeći samo misli".
DARPA je regrutirao Scheuermann, inače kvadriplegičarku zbog nasljedne genetske bolesti, kako bi sudjelovala u programima razvoja robotike. Znanstvenici i liječnici 2012. implantirali su elektrode u primarni motorički korteks njezina mozga što joj je omogućilo da uspješno kontrolira robotsku ruku.
Međutim, tijekom testiranja u simulatoru zrakoplova F-35 Lightning II nije koristila robotsku ruku kako bi upravljala letjelicom. Činila je to "samo mislima".
- Umjesto da razmišlja o kontroliranju palice, što današnji piloti rade tijekom letova, Jan je razmišljala o upravljanju letjelice direktno. Za nekoga tko nikada nije letio, a Jan nije pilotkinja u stvarnom životu, svojim je živčanim signalima kontrolirala zrakoplov u simulatoru - objasnio je Prabhakar.
Rezultati istraživanja objavljeni su na konferenciji "Budućnost ratovanja" održanoj prošlog tjedna u Washingtonu. Iako se slavilo nakon uspješnog testiranja, Prabhakar izražava zabrinutost za buduću primjenu ove tehnologije, u početku razvijenu kako bi se vojnicima i ljudima s motoričkim poremećajima omogućilo produženje tjelesnih funkcija korištenjem robotskih dijelova.
- Radom na ovom području otvorili smo brojna druga vrata istraživanja. Vidimo budućnost u kojoj mozak možemo osloboditi bilo kakvih ograničenja ljudskog tijela. Vjerujem da svi možemo zamisliti nevjerojatne dobre stvari, ali i potencijalno loše stvari koje ćemo sada moći činiti - zaključio je Prabhakar.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....