KONTROVERZNI POSTUPAK

'DIJETE JEDNOG TATE I DVIJE MAME NISU GM BEBE, NI IGRANJE BOGA' Dr. BorisLenhard o revolucionarnoj metodi

Velika Britanija postat će prva zemlja u svijetu koja omogućava ovaj kontroverzni medicinski postupak

Britanska vlada podržala je kontroverzni medicinski postupak stvaranja embrija s genima troje roditelja . Usvoji li i Parlament taj prijedlog, Velika Britanija postat će prva zemlja u svijetu koja omogućava “umjetnu oplodnju s troje roditelja” kako bi se izbjeglo rađanje djeteta s nekom od tzv. mitohondrijskih bolesti.

50-ak teških bolesti

Riječ je o pedesetak teških i neizlječivih oboljenja koja u prosjeku pogađaju jedno od 6500 djece.

- Znanstvenici su razvili nove, revolucionarne metode koje bi mogle zaustaviti prenošenje neizlječivih bolesti i donijeti nadu mnogim obiteljima koje u budućnosti žele spriječiti da se njihova djeca rode s njima - izjavila je na konferenciji za novinare Sally Davies, glavna zdravstvena dužnosnica Engleske koja je javnosti priopćila odluku britanske vlade. - Ispravno je jedino zahtijevati da se ovaj postupak koji može spasiti živote što prije uvede u praksu - dodala je Sally Davies.

Proveli javnu raspravu

Kako navodi Guardian, javna rasprava koju je provelo Povjerenstvo za humanu oplodnju i embriologiju (HFEA) pokazuje da britanska javnost u velikoj mjeri podržava kontroverzni medicinski postupak te da nema dokaza da je ta vrsta umjetne oplodnje nedovoljno sigurna.

Očekuje se da bi najesen mogao biti dovršen prijedlog zakona kojim se regulira “umjetna oplodnja s troje roditelja”, a prođe li legislativa Parlament, za dvije godine mogla bi postati dio medicinske prakse na Otoku.

Mitohondrijske se bolesti prenose s majke na dijete zbog defekata na mitohondrijskoj DNK. Oko 99,8 posto DNK nalazi se u jezgri stanice (koja sadrži oko 20.000 gena), dok se 37 gena nalazi u mitohondrijima. Riječ je o organelama zrnastog oblika koje služe kao “stanični energetski pogon”, a svaki je čovjek nositelj majčine mitohondrijske DNK.

Defektni mitohondriji

Znanstvenici su posljednjih godina uvelike radili na razvoju metoda s pomoću kojih je moguće iskorijeniti mitohondrijske bolesti među koje spadaju dijabetes, fatalno zatajenje jetre, gluhoća, sljepoća te mitohondrijske miopatije koje se manifestiraju slabljenjem mišića, zbog čega su oboljeli u invalidskim kolicima.

Prije tri godine skupina dr. Douga Turnbulla sa Sveučilišta Newcastle kreirala je embrije koji nose gene tri roditelja. Embriji su stvoreni umjetnom oplodnjom tako da su znanstvenici koristili jajašce jedne žene, spermu njezina partnera i mitohondrije druge žene.

Tijekom medicinskog postupka jajašce potencijalne majke, koja nosi defektne mitohondrije, oplođuje se spermom njezina partnera. Zatim se jezgra iz tog oplođenog jajašca prebacuje u jajnu stanicu donatorice koja ima zdrave mitohondrije. Prethodno se iz stanice donatorice izvadi jezgra (koja nosi glavninu genetskog materijala). Zatim se razvija embrij koji sadrži gene svojih roditelja i mitohondrijske gene donatorice.

- Naš postupak mogli bismo usporediti s promjenom baterija u laptopu. Izvor energije sada funkcionira korektno, ali nijedna od informacija na ‘hard disku’ nije promijenjena - pojasnio je prof. Turnbull metodu koju je razvio 2010. godine.

Genetske informacije

On je tada kreirao 80 embrija s genima dviju žena i jednog muškarca. Svi su embriji uništeni nakon osam dana. - Djeca koja bi bila rođena s pomoću ove metode imala bi zdrave mitohondrije, ali bi zadržala sve genetske informacije svoga oca i majke - izjavio je Turnbull.

Inače, 2001. godine uz pomoć slične metode u klinici St. Barnabas u New Jerseyju rođeno je 15-ero djece.

Dr. Boris Lenhard: Cilj su zdrava biološka djeca

- Podržavam taj postupak čiji je cilj omogućiti zdravu biološku djecu onima koji je bez tog postupka ne bi mogli imati - i to je jedino bitno. Sve ostalo su prigovori ljudi koji ovakav dobronamjeran zahvat zlorabe za vlastite ideološke ciljeve - komentirao je hrvatski znanstvenik dr. Boris Lenhard, profesor na Imperial Collegeu u Londonu.

Boris Lenhard

- Realno, dijete još uvijek ima dva roditelja - od 46 kromosoma, 23 ih je od oca, a 23 od (jedne) majke. Jedino mitohondriji potječu od treće, ženske osobe - donora jajne stanice, čiji su mitohondriji zdravi za razliku od mitohondrija majke - dodao je Lenhard. - Mitohondriji imaju malu količinu vlastitog genetičkog materijala koji se nasljeđuje neovisno o kromosomskoj DNK koja kodira za mali broj produkata uključenih u energijski metabolizam stanice. Važno je naglasiti da se ne radi ni o kakvoj genetskoj modifikaciji niti ‘GM bebama’ - jer cijela procedura ne uključuje manipulaciju same DNK - zaključio je Lenhard.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 06:32