Znanstvenici sa Sveučilišta u Edinburghu postigli su nevjerojatan uspjeh na polju produživanja životnog vijeka. Uspješno su regenerirali ostarjeli organ u živom biću i povratili mu sve mladanačke funkcije. To su postigli koristeći se neinvazivnom manipulacijom gena.
Radi se o revolucionarnom postignuću, ne samo zato jer pruža nadu za liječenje velikog broja tegoba uzrokovanih starenjem, već i zato jer u potpunosti mijenja naš pogled na uzroke starenja. U istraživanju, starost je tretirana poput simptoma bolesti, i liječenje simptoma je povratilo stanice u njihovo mladanačko stanje.
Fokus istraživanja bio je timus, organ zadužen za proizvodnju T-limfocita, koji je ključan za funkcioniranje zdravog imunosustava. Timus je organ koji se s godinama smanjuje i proizvodi sve manje limfocita, što je glavni razlog zašto su starije osobe podložnije zarazama i infekcijama.
U istraživanju, znanstvenici su utjecali na timus u starih miševa, koji, poput ljudi, s godinama gube punu funkciju tog organa.
Miševi su bili podvrgnuti genetskoj terapiji koja je utjecala na gene čiji se izričaj očituje u funkciji timusa. Grupa miševa koja je primila terapiju doživjela gotovo potpunu regeneraciju i rast timusa, čija je veličina i funkcija postala istovjetna onoj u mladih miševa.
Potrebno je još istraživanja prije nego što bi se terapija mogla primjenjivati na ljudima, no veliki uspjeh tima iz Edinburgha pokazao je da je moguće pomladiti organe u živom organizmu.
Kada bi terapija bila primjenjiva samo na timus u starijih ljudi, postigla bi nevjerojatan uspjeh u području kvalitete i duljine života starijih osoba, jednostavnim jačanjem njihovoh imunosustava. No, slične terapije bi se u budućnosti mogle koristiti za regeneraciju i drugih organa, u cijelosti pomlađujući starije osobe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....