Zašto neki od nas čine loše stvari, zašto manipuliraju drugima, zašto postoje serijski ubojice, što se ljudima koji su spremni na takav čin dogodilo u njihovu djetinjstvu... To su tek neka od pitanja koja zaokupljaju maturanticu MIOC-a Evu Polovinu.
A 17-godišnja Eva nije djevojka koja će se samo pitati, dapače. Odgovore pronalazi na razne načine; što kroz formalno obrazovanje, tako i kroz gomilu knjiga, znanstvenih radova, razgovora s profesorima s poznatih svjetskih sveučilišta. Njezina ju je želja za znanjem dovela i do toga da je ovih dana objavila svoju prvu knjigu, naslovljenu "Successful Psychopaths Unmasked: The light of psychopathy and the dark side of success".
Inspirirana filmovima
- Gledala sam puno filmova u kojima su mi likovi koji su bili prikazani kao psihopati bili vrlo zanimljivi za promatranje. Nisam ih mogla razumjeti ni shvatiti. Zbog toga me počelo zanimati kako oni razmišljaju - kaže.
Prva knjiga na tu temu koju je uzela u ruke bila je "The Wisdom of Psychopaths" oksfordskog profesora Kevina Duttona.
- Zanimalo me kako psihopati dolaze do, recimo, iznimno uspješnih pozicija u biznisu. Naučila sam puno stvari, neke zanimljivosti, poput, recimo, toga da psihopati imaju puno sličnosti s budistima koji žive u Himalaji. I jedni i drugi žive u trenutku i nemaju nikakvu anksioznost ili stres - priča nam Eva. Ova ju je knjiga potaknula da ih naruči još gomilu. Ali i da napiše vlastitu knjigu, koju je izdala na engleskom, ali možda je jednom i prevede na hrvatski. O uspješnim je psihopatima govorila i na primjeru nekih likova iz popularne kulture. Catherine Tramell primjerice iz "Osnovnog instinkta". Ona u filmu ubije svojeg dečka, i to na isti način na koji je opisala ubojstvo u svojoj knjizi, što joj daje savršeni alibi jer svi misle da bi bilo preočito da je ona sama to učinila.
- Pišem i o studiji slučaja jednog radnika koji se zvao Dave. Prema onima koji su po hijerarhiji bili ispod njega ponašao se loše, a prema onima koji su bili na višim bio je simpatičan i šarmantan. To sam opisala u detalje, tako da bi neki biznismeni vjerojatno mogli prepoznati takvu osobu u svojoj kompaniji jer ih uvijek ima, barem jedna - kaže Eva, pa dodatno pojašnjava: - Čak je puno veći postotak psihopata u svijetu biznisa nego u normalnoj populaciji - tumači.
Lov na Yale
- Preko ljeta sam pohađala ljetnu školu na Harvardu, gdje sam imala kolegij koji se zvao "Pravo i psihologija". Profesori su bili baš forenzički psiholozi - kaže Eva, koja je napisala knjigu u svega desetak mjeseci.
- Ne volim način na koji su psihopati prikazani u filmovima. Možda najpoznatiji primjer je Hannibal Lecter iz "Kad jaganjci utihnu". Film jako preuveličava bolest. Možda jedan posto psihopata radi takve ekstremne stvari. Kod Lectera bih rekla da se možda radi o spoju shizofrenije i psihopatije, mislim da su psihopati više hladnokrvni, smireni, skloni kalkuliranju - tumači Eva koja je usred upisa na fakultet. Želi se upisati na neko od sveučilišta u Americi, najviše ju privlače Yale, Stanford i Columbia. Voljela bi studirati kombinaciju psihologije i neuroznanosti.
- Ne zanima me psihologija kao generalna znanost, nego baš psihijatrija ili abnormalna psihologija koja se bavi mentalnim bolestima, zaključuje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....