Genetska analiza 900 kriminalaca i prijestupnika u Finskoj otkrila je dva gena, povezana s nasilnim ponašanjem. Autori istraživanja, objavljenog u časopisu Molecular Psychiatry, tvrde kako pet do deset posto nasilnih zločina u Finskoj čine osobe s takvim genotipom.
Pritom upozoravaju kako se genetsko testiranje ne može koristiti za otkrivanje potencijalnih kriminalaca. Naime, nasilničko ponašanje povezano je s mnogim drugim faktorima, od okruženja do psihologije, a većina osoba s dva, potencijalno opasna gena nikad neće počiniti krivično djelo.
'Počinjenje ozbiljnog, nasilnog zločina vrlo je rijetko. Iako postoji relativno veći rizik za nasiljem kod osoba s ovim genima, apsolutni rizik još uvijek je vrlo nizak', izjavio je za BBC Jari Tiihonen, vođa istraživačkog tima s Karolinska instituta u Švedskoj.
Znanstvenici su analizirali nekih 900 zločinaca koje se podijelili u grupe prema vrsti zločina – od nenasilnih do brutalnih. Ispostavilo se kako postoji genetska sličnost kod 78 kriminalaca koje su znanstvenici svrstali u brutalno nasilnu skupinu.
Ti su ljudi počinili ukupno 1.154 teških kaznenih djela, a svi imaju takozvani MAOA gen, prozvan i 'ratničkim genom' zbog povezanosti s agresivnim ponašanjem. Ovaj gen ključan je za 'doziranje' enzima koji kontrolira razinu dopamina i serotonina u mozgu.
Nedostatak tog enzima može dovesti do dopaminske hiperaktivnosti, pogotovo kod osoba koje konzumiraju alkohol ili narkotike, naročito amfetamine, kaže profesor Tiihonen. Nije slučajno što većinu teških nasilnih zločina u Finskoj, a i u svijetu, čine upravo pijane i drogirane osobe.
Genetika, zasad, ne bi smjela imati utjecaj na donošenje sudskih presuda, smatra Tiihonen. 'Jedino što je važno sposobnost je osobe da shvati posljedice svojih djela i da li ta osoba može kontrolirati svoje ponašanje.'
Stručna javnost podijeljena je oko rezultata ovog istraživanja, a jedan od kritičara je i Jan Schnupp sa slavnog Oxfordskog sveučilišta: 'Nazvati te gene 'genima za nasilje' bilo bi ogromno pretjerivanje. U kombinaciji s mnoštvo drugih faktora, ti bi geni moglo malčice otežati kontrolu nasilnih nagona kod nekih osoba, ali sigurno ne mogu nikoga predodrediti za život ispunjen kriminalom'.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....