LONDON - Svi smo upoznati sa slikom stereotipnog tinejdžera i tinejdžerke: razdražljivi, bahati, nikad se ne slažu s roditeljima, ne slušaju starije i bune se protiv svega. Do sada smo na takvo ponašanje odmahivali rukama i krivili hormonalne promjene, no novo istraživanje ukazuje da bi glavni krivac za njihovo ponašanje mogao biti - manjak sna!
Zbog promjena u biološkom satu tinejdžera, postaje im vrlo teško zaspati prije 11 sati navečer. No, škola najčešće počinje u ranim jutarnjim satima, pa mladi od 14 do 19 godina ne dobiju punih 10 sati sna, koliko im je potrebno u toj fazi razvoja.
Ranija istraživanja otkrila su da se uspjeh u školi poboljšava svim učenicima kada satovi počinju kasnije tokom jutra, no stručnjaci za obrazovanje ustrajali su u tvrdnjama da su tinejdžeri lijeni, ne shvaćajući da se radi o promjenama u njihovim biološkim satovima.
Najdojmljivije istraživanje provelo je američko ratno zrakoplovstvo, koje je uvelo kasniji početak predavanja na svojoj akademiji za kadete do 19 godina, što je rezultiralo impresivnim skokom u ocjenama kadeta.
Studija provedena početkom ove godine pokazala je da ne postoje negativne posljedice kasnijeg početka škole - učenici jednako vremena provode pišući zadaće, sudjelujući u sportskim i izvannastavnim aktivnostima.
I dok manjak sna kod tinejdžera dokazano može uzrokovati depresiju i probleme u ponašanju, kasniji početak škole podiže raspoloženje, sposobnost učenja i opće zdravstveno stanje.
- Djeci se čini strahovita šteta time što ih se prisiljava na neprikladno vrijeme obrazovanja, upozoravaju autori istraživanja, koji pozivaju na hitne promjene u sustavu obrazovanja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....