Više od 10.000 znanstvenika, liječnika, ali i predstavnika industrije koja proizvodi lijekove i pomagala za osobe oboljele od dijabetesa okupilo se na jubilarnom 60. godišnjem kongresu Europskog udruženja za istraživanje dijabetesa (EASD – European Association for the Study of Diabetes).
Tijekom ovog tjedna do petka koliko traje kongres održat će se brojna predavanja o novim znanstvenim studijama, ali i prezentirati slučajevi iskustava liječnika u liječenju osoba oboljelih od dijabetesa. Već prvog dana najveću pozornost među desecima predavanja i prezentacija izazvalo je iskustvo sa sedmodnevnom dozom bazalnog inzulina koji je postao dostupan u Kanadi i kojeg je proizveo Novo Nordisk.
Zapažene su bile i prezentacije iskustava korištenja senzora za kontrolu dijabetesa, prije svega onih koji su se nedavno pojavili na tržištu Dexcom One+, koji je dostupan i u Hrvatskoj, te Abbottova Libre 2 Plus i Rochea koji bi tek trebali doći na hrvatsko tržište. Najjači adut Rocheovog senzora što ističe proizvođač je što na temelju osobnih parametara svakog pacijenta predvidjeti kretanje razine glukoze u krvi osam sati unaprijed, što je posebno značajno tijekom noći kad postoje opasnosti od hipoglikemije. Dakako, EASD u Madridu okupio je stručnjake iz cijelog svijeta i svi oni koji se bave problemima osoba sa šećernom bolesti ne propuštaju takve skupove, pa tako ni brojni dijabetolozi, endokrinolozi i nutricionisti iz Hrvatske. Sreli smo i izv. prof. dr. sc. Mladena Krnića, internistu, endokrinologa i dijabetologa u Zavodu za endokrinologiju i dijabetologiju KBC-a Split koji je bio jedan od brojnih sudionika na kojoj je prezentiran tjedni inzulin koji je već dostupan u Kanadi.
„Ovo je već prvog dana značajna novost i predstavlja veliki napredak u liječenju dijabetesa. Očekujemo da bi se za dvije do tri godine mogao pojaviti i u Hrvatskoj. O dojmovima s ovog najvećeg skupa o dijabetesu u Europi kojeg prate i brojni specijalizirani mediji pitali smo i Davora Skeledžiju, glavnog urednika portala nainzulinu.com, dijabetičara, koji je također redoviti pratitelj znanstvenih skupova o dijabetesu o čemu izvještava na svom portalu.
„Fokus za novi inzulin su trenutno osobe s dijabetesom tip 2. Starijim osobama s tim tipom dijabetesa kao i oni kojima brinu od njima, od obitelji do medicinskog osoblja će davanje inzulina na tjednoj bazi omogućiti ugodniji život i manje brige o svakodnevnim aplikacijama inzulina“, kaže Skeledžija. Sretan sam što sam na ovom skupu vidio i veliki broj liječnika iz Hrvatske i regije što je pokazatelj da ulažu u svoju edukaciju i praćenje najnovijih trendova u liječenju dijabetesa. Meni osobno puno znači da vidim tehnologiju koju već imamo u Hrvatskoj ili onu na koju nećemo dugo čekati i mi pacijenti u Hrvatskoj“, kaže Skeledžija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....