Premda ljudi ne grizu nokte isključivo kada su anksiozni ili pod stresom, riječ je o aktivnosti koju jedni kod drugih primjećujemo o malih nogu, a nerijetko i imitiramo, piše The Guardian. Nakon nekog vremena, ta aktivnost može prijeći u naviku. Prijeđe li u naviku, grickanje noktiju može postati strategija za suočavanje sa stresom i napetošću. Budući da se radi o fizičkom čini, grickanje noktiju osobi može pomoći da ne misli o problemu i da se osjeća lakše kada je napeta ili uzrujana.
Kako biste prestali gristi nokte, morate utvrditi zašto ih uopće grizete. To je ključ za promjenu svakog ponašanja koje ima obilježja navike. Za početak, morate ustanoviti negativne posljedice svoje navike. U ovom slučaju to mogu biti ružni izgriženi nokti ili želja da pronađete bolji način za upravljanje vlastitom napetošću. Nakon toga morate pronaći alternativne načine za suočavanje s negativnim iskustvima ili preusmjeravanje pažnje.
Pažnju možete preusmjeriti jednostavnim aktivnostima kao što su čitanje, a prste možete "zaposliti" tako što ćete prijateljima preko mobitela poslati poruku ili na mobitelu zaigrati neku igru. Najvažnije da napravite kutiju za alat za brigu o sebi i da u nju stavite aktivnosti koje vam pomažu da se opustite, ali na drukčiji način. Primjerice, ako osjetite potrebnu za gricnete nokte, napravite si čaj ili namažite ruke hidratacijskom kremom.
Spomenute metode možete koristiti s proizvodima koji su dizajnirani za borbu protiv grickanja noktiju, kao što su lakovi za nokte gnjusnih okusa. Ti proizvodu funkcioniraju tako što uz vašu "ugodnu" aktivnost vežu negativne posljedice. Međutim, da biste se na održiv način riješili nepoželjnih navika, morate biti proaktivni. Identificirajte čimbenike koji vam narušavaju mir i tjeraju ka nezdravim navikama te te navike zamijeniti zdravijim inačicama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....