Kako izgledaju gradovi budućnosti? Odgovor na to pitanje pokušali su dati studenti koji su krajem ožujka predstavili najuspješnije inovacije nastale kroz program Imagine, Create, Innovate: Smart City.
Riječ je o studentskom programu kroz koji su ideje uobličene u prototipove, a zatim i u tehničke inovacije koje nastavljaju priču u poslovnom okruženju kroz patent, EU projektnu prijavu i sajam u Dubaiju.
Program u organizaciji Inovacijskog centra Nikola Tesla (ICENT), FER-a te volontera studentskih udruga nastao je zbog vizije pobuđivanja kreativnosti i stvaranje inovacijske atmosfere među mladima.
16 timova početkom u lipnju 2018., u programu je sudjelovalo 16 timova sa 62 studentice i studenta koji dolaze s 10 hrvatskih fakulteta i veleučilišta iz Zagreba, Osijeka i Varaždina.
Povjerenstvo od 15 uglednih domaćih stručnjaka izdvojilo je osam timova koji su dobili stipendije te uz mentore realizirali svoje ideje tijekom četiri mjeseca izrade. Kućni aeroponski vrt, IT sustav za upravljanje otpadom u gradovima, napredna prometna regulacija semaforima, detektor alergena i UV zračenja za uličnu rasvjetu samo su neke od ideja pretočene u inovacije. Nakon perioda čuvanja intelektualnog vlasništva, prezentacije i demonstracije rješenja, timovi su se u KSET-u predstavili javnosti, a publika je s pozornošću ispratila mlade inovatore.
Najviše glasova publike osvojio je za predstavljenu inovaciju tim “Urbani vrt”: Marko Ratković (Fakultet elektrotehnike i računarstva), Mateo Cahun (Tehničko veleučilište u Zagrebu), Srećko Arandia-Krešić (Fakultet strojarstva i brodogradnje), Dorotea Brajković (Agronomski fakultet u Zagrebu). Njih je i ocjenjivački odbor proglasio najuspješnijima, uz “Pametno upravljanje semaforima” i “Smart Waste” na drugom i trećem mjestu. Navedeni timovi su osvojili nagradno putovanje na sajam smart city tehnologija u Dubaiju, zatim patentnu zaštitu rješenja te projektnu prijavu na H2020 poziv.
Daljnji razvoj
Najuspješniji timovi tek po završetku programa započinju s daljnjim razvojem svojih rješenja.
Razvoj projekata imat će potporu ICENT-a te se program ne završava podjelom nagrada. Naime, težište je stavljeno na dugoročnu suradnju uz potporu ICENT-a. Tako je uz glavne nagrade (putovanje na sajam inovacija u Dubai, patent i H2020 prijava) program iznjedrio čak pet uspješnih nastavaka u poslovnom okruženju od čega je jedan startup osnovan (Smart Waste), dva su na pomolu (Urbani Vrt i Measurement and Analysis of Urban Emissions in Smart Cities), a jedan projekt nastavlja se u sklopu domaćeg poduzeća (Senzor UV indeksa i veličine čestica).
Jedan projekt će pak nastaviti biti istraživan na FER-u (Pametno upravljanje semaforima).
Cilj je ovoga dugoročnog programa usmjeravati studente hrvatskih visokih učilišta prema primijenjenom istraživanju i razvoju inovacija zasnovanih na blagodatima njihovih kreativnih zamisli, a program će se provoditi svake godine s različitim tematskim fokusom, poručili su iz ICENT-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....