Zagrebački ronilački klub Roniti se mora već je 31. put očistio djelić Jadranskog mora, a ovog puta pridružili smo im se u uvali malog ribarskog i turističkog mjesta Molunat na krajnjem jugu Hrvatske.
C.I.O.S. grupa i RK Roniti se mora s partnerima INA d.d., Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te AqUA – Adriatic Underwater Academy uz domaćina akcije DC Sea Star Diving organizirali su dvodnevnu akciju u kojoj se čistila uvala mjesta i obližnji otok Supetrić (Mali škoj), a iz mora su izvadili više od 19 kubika raznovrsnog otpada. Podmorje je bilo prepuno plastičnih i staklenih boca, starih ležaljki i stolica, automobilskih i kamionskih guma te raznih plastičnih i metalnih konstrukcija, među kojima i jedan brodski motor. Otpad koji neodgovorni pojedinci bace u more, a morske struje donesu u uvalu. Očišćena je i obala Malog škoja koja je bila puna sitnih komada plastike i stiropora raznesenog vjetrom.
119 volontera iz ronilačkih klubova Roniti se mora Zagreb, PIK Mornar iz Splita, ERK Leut Blace, ENK PENA Tetovo iz Makedonije, KVS S.C.U.B.A. Sarajevo, RK Mostar, Zlayart iz Bosne i Hercegovine te RK Amfora Beograd iz Srbije, kao i lokalno stanovništvo koje je akciju podržalo u vidu smještaja i brodova za vrijeme trajanja akcije zasukalo je rukave i prionulo na ovaj nimalo lagan posao čišćenja uz pravu ljetnu žegu.
Još prije nekoliko godina stanje u podmorju Molunta je bilo zaista alarmantno, a nepregledna rijeka otpada koja konstantno dolazi nošena morskim strujama u uvalu prekrivala je na nekim mjestima dno u potpunosti.
Instruktorica ronjenja i ekoaktivistica Klara Ljubenko iz ronilačkog centra Sea Star odlučila je preuzeti inicijativu i u pomoć pozvati sve mještane Molunta te je zajedno s roniocima volonterima iz okolnih klubova i centara koji su bili spremni pomoći u nekoliko godina ipak uspjela dovesti stanje u kakvu-takvu normalu. Njeno neumorno zalaganje za čistoću mora povezalo ju je i s ronilačkim klubom Roniti se mora i Klara je odnedavno uz Kristinu Ivanuš postala ambasadorica Think Green-a. Njihova je misija čišćenje i promocija zaštite podmorja, ali i edukacija mlađih naraštaja o važnosti očuvanja okoliša te morske flore i faune.
Službeni dio otvorenja akcije protekao je u nazočnosti predstavnika RK Roniti se mora, DC Sea Star Diving-a te direktora TZ Konavle Frana Herendija koji je istaknuo da nije samo bitno izvaditi smeće iz mora, već da je podjednako važno podići svijest o okolišu. „Sve smo ovo samo posudili i moramo ostaviti onima koji dolaze iza nas da i oni mogu uživati u ljepotama Hrvatskog podmorja“- rekao je Frano.
Kako bi se napravilo još nešto korisno za naš planet, u suradnji s udrugom Maritimo Recycling iz Dubrovnika, izradile su se zahvalnice od plastičnih čepova, a za svaku zahvalnicu iskorišteno je 30 komada, a također se i ovom prilikom uz čišćenje pretraživalo podmorje za živim jedinkama plemenite periske Pinna nobilis u organizaciji Hrvatskog veterinarskog instituta u sklopu projekta Očuvanje plemenite periske u Jadranu.
Nakon ove akcije sav otpad je ukrcan na kamion C.I.O.S.-a i biti će adekvatno zbrinut, a podmorje koje su ronioci čistili ponovo je pregledano, pa sa zadovoljstvom možemo reći da je Think Green očistio Molunat.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....