Grad Dubrovnik odlučio je nakon punih 12 godina napokon riješiti problem napuštenih pasa. No, neće sagraditi azil, što se dugo najavljuje, već će sklopiti ugovor na godinu dana s veterinarskom stanicom iz 200 kilometara udaljenog Splita. Istovremeno, problem ilegalnog azila na brdu Žarkovica, u Dubrovniku, i dalje postoji: na brdu trenutačno laje čak 351 pas. Azil više ne smije raditi - pse moraju predati skloništu iz Splita, koji će Gradu uredno ispostaviti fakturu za pse koje su pronašli. Iako psi nisu pronađeni na ulici, nego cijepljeni, čipirani, kastrirani i uhranjeni u ilegalnom azilu, to neće utjecati na račun koji će splitski azil ispostaviti Gradu Dubrovniku.
Objava je u gradu pod Srđem izazvala nevjericu: aktivisti za spas životinja kažu kako isprva nisu mogli vjerovati da će se plaćati azilu iz drugoga grada, umjesto da se taj novac uloži u konačnu legalizaciju azila na Žarkovici.
To je samo dio priče o napuštenim psima koja u Dubrovniku traje već godinama. Ilegalni azil osnovalo je društvo za zaštitu životinja Dubrovnik, no nikad nisu dobili potrebne dozvole za rad: prostor na Žarkovici nije adekvatan, jer nema struju i vodu i nije betoniran. Kada su počeli raditi, kažu sestre Anica i Sandra Sambrailo, tadašnja gradonačelnica Dubravka Šuica s njima je dogovorila da se privremeno smjeste na brdu, dok se azil sagradi. Nabrzinu je napravljen projekt i planiralo se azil sagraditi na zemljištu preko puta ovoga gdje su psi sada smješteni. No, onda je sve stalo. Grad je godinama tom ilegalnom azilu donirao određena sredstva za hranu i veterinarske usluge, na taj način ispunjavajući zakonsku obvezu da ima azil, žmireći pritom da je riječ o ilegalnom azilu za koji su oni odgovorni. Sestre Sambrailo kažu - smještaj pasa nije bio njihov posao, nisu to željele raditi, ali su zbog Šuičina obećanja pristale privremeno se baviti tim poslom. I tako je privremeni posao postao dugotrajan.
- A sad su odlučili sklopiti ugovor s azilom iz druge županije. Oni će dolaziti po naše pse: koji su cijepljeni, čipirani i kastrirani. Odvozit će ih u svoj azil, a mi po odluci veterinarske inspekcije pse moramo predati. Lijep je to novac: od Grada će za psa dobivati 2500 kuna. Računajte: dođu kod nas po 10 pasa, odvezu ih i za to dobiju 25 tisuća kuna. A mi ih nađemo na cesti, liječimo, cijepimo... Ogorčene smo ovom odlukom i borit ćemo se protiv nje - kažu sestre Sambrailo.
U gradu pak u svojoj odluci ne vide ništa sporno: raspisan je javni natječaj i sklopljen ugovor s Animalis Centrumom, čija je vlasnica veterinarka Zdenka Filipović iz Splita. Njezinom će se azilu, potvrđuju, plaćati 2500 kuna po psu.
- Sklopljen je ugovor na godinu dana. Oni će hvatati i zbrinjavati pse, održavati čistoću, smanjivati nelagodu građana te sprečavati ugrize pasa - ističe Doris Alavija iz odnosa s javnošću Grada Dubrovnika, ne pojašnjavajući na koji će način točno tvrtka doktorice Filipović "smanjivati nelagodu građana", kao ni kako će "sprečavati ugrize pasa" s obzirom na to da su od Dubrovnika udaljeni 200 kilometara.
U Gradu nadalje tvrde da azil na Žarkovici pomažu plaćanjem hrane za pse, kao što financiraju sezonske radnike te veterinare. Tvrde i da se i dalje radi na projektu gradnje azila, ali ne znaju kada će on biti otvoren ni koliki će biti smještajni kapacitet.
Naobičan odnos Vlahušića s azilom
Aktualni gradonačelnik Andro Vlahušić ima neobičan odnos s azilom na Žarkovici. Još 2009. godine najavio je da će psi iz azila na Žarkovici, gdje ih je tada bilo 270, biti eutanazirani. Na noge se podigla cijela javnost, a tadašnja premijerka Jadranka Kosor obećala je pomoći psima. U borbu protiv gradonačelnikove odluke tada su se uključili brojni ljubitelji životinja diljem zemlje, pa je eutanazija ipak spriječena.
Podijeljena mišljenja o doktorici Filipović
Doktorica Zdenka Filipović u Splitu je poznata, no mišljenje javnosti o njoj je podijeljeno. Dok jedni hvale činjenicu da je otvorila no kill azil, drugi se tuže na njen neprofesionalan rad. Mediji su svojevremeno prenosili priče o štencima koji su udomljeni iz azila, a uginuli su od parvoviroze i drugih bolesti, kojima su se zarazili u azilu. Doktorica Filipović je neko vrijeme na splitskom Duilovu imala sklonište, no ono je zatvoreno zbog nepravilnosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....