OTVORENO PISMO

Ugledni britanski pisci u žestokoj borbi za reformu zakona o kleveti

U Britaniji zakon je toliko strog da onome tko tuži za klevetu gotovo jamči pobjedu na sudu

Skupina najistaknutijih britanskih proznih i dramskih pisaca, među kojima su Stephen Fry, Sir Tom Stoppard, William Boyd, Margaret Drabble, Ian McEwan, Julian Barnes i Salman Rushdie, uputili su otvoreno pismo vođama britanskih stranaka u kojem od njih traže da ne odustaju od izmjene 170 godina starih zakona o kleveti ili sramoćenju koji su, smatraju, ušutkavali znanstvenike, pisce, novinare i aktivisti u povijesti.

U otvorenom pismu Davidu Cameronu, Nicku Cleggu i Edu Milibandu tvrde kako su duboko zabrinuti time što će prijedlog Zakon o kleveti biti “ubijen” nakon trogodišnje procedure zbog toga što je postao dio političke svađe oko tzv. izvještaja Levesona.

Nacionalna sramota

Izvještaj na koji se referiraju odnosi se na rezultate istrage pokrenute nakon otkrića da su novinari tabloida News of the World (NoW) Ruperta Murdocha provaljivali u govornu poštu i običnim i slavnim ljudima o kojima su pisali.

Praksa prisluškivanja, unajmljivanja privatnih detektiva i podmićivanja policajaca, pokazalo se, nije bila nepoznata ni drugim medijima.

Istraga je trajala 16 mjeseci, a rezultati, objavljeni u dokumentu od 2000 stranica, pokrenuli su žestoku raspravu o tome treba li regulirati medije ili ne. Iako nisu bili usamljeni oni koji su tvrdili kako se većina tih problema mogla riješiti na temelju već postojećeg kaznenog zakona, u izmjene zakona o kleveti u posljednji trenutak ubačeno je još nekoliko amandmana koji se odnose i na medije čemu se protive u Downing Streetu.

Akutalni britanski zakoni o pitanju klevete nisu se bitno promijenili od 1843. godine, a pisci u svom pismu tvrde kako je “u potpunosti neprimjereno, čak i neodgovorno da reforma klevete bude žrtvovana zbog aktualne političke klime”. Postojeći zakoni, nastavljaju potpisnici, nisu samo “nacionalna sramota” nego i tema od međunarodnog značaja i ističu da je 2010. američki predsjednik potpisao zakone kojima se američki građani štite od britanskih sudova. Britanski zakon, kad je o kleveti riječ, toliko je strog da onome tko tuži medij ili autora za klevetu gotovo da jamči pobjedu na sudu.

Otvoreno pismo

Prema izmjenama zakona, tužitelji bi, primjerice, morali dokazati da su pretrpjeli ozbiljnu štetu prije nego što nekoga tuže. Novim zakonom štitili bi se i oni koji se upuste u znanstvene i akademske debate, ali i mediji zbog objave “materijala od javnog interesa”.

“Ukoliko se zakon ne reformira, nasilnici će i dalje moći spriječavati objavu priča koje često nisu samo stvar javnog interesa nego i predmet sigurnosti i javnog zdravstva”, navode autori u otvorenom pismu, dodajući kako Zakon o kleveti nije “prikladno sredstvo” za reformu regulacije tiska.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 01:20