JOHAN HARSTAD

Roman o pitanju koje si postavi svatko tko je ikad napustio dom: Koliko dugo možeš izbivati prije nego što bude prekasno vratiti se kući?

naslovnica romana

U Hrvatskoj je upravo objavljena knjiga Johana Harstad: "Max, Mischa i ofenziva Tete"

Ovih je dana u nas u prijevodu Anje Majnarić i nakladi izdavačke kuće OceanMore objavljen dugo očekivani roman norveškog autora Johana Harstada "Max, Mischa i ofenziva Tet".

Roman "Max, Mischa i ofenziva Tet" prati Maxa Hansena, Norvežanina, kazališnog redatelja na turneji Sjedinjenim Američkim Državama. Hansen pati od nesanice. Vrlo vjerojatno se pretvorio u Amerikanca. Nije bio kod kuće više od dvadeset godina. Da se njega pitalo, nikada ne bi bio napustio svoje rodno mjesto, predgrađe Stavangera na zapadnoj obali Norveške, gdje su djeca smjela bučiti koliko ih volja dok su im očevi radili na naftnim platformama Sjevernog mora. U ljeto 1990., kad je Maxu trinaest godina, obitelj napušta Norvešku i emigrira u SAD gdje oca čeka novi posao u American Airlinesu. Na Long Islandu u državi New York Max je prisiljen naći nove ulice koje će nazivati svojima, dok mu se obitelj polako raspada. Ondje upoznaje Mordecaija, a preko njega i Mischu, Kanađanku sedam godina starija od njih dvojice, likovnu umjetnicu u usponu koja ljeta provodi na Fire Islandu.

Tu je i Ove, Maxov stric koji se sada zove Owen i živi u zgradi Apthorp na Upper West Sideu, a potkraj šezdesetih doselio se iz Osla želeći postati džez-glazbenik, u čemu ne uspijeva i umjesto toga odlazi u Vijetnamski rat da bi dobio američko državljanstvo.

Max, Mischa i ofenziva Tet obiman je roman o umjetnosti, nostalgiji za domom i nastojanju da se stvori nešto što bi se moglo nazvati domom, o primjenjivosti borbenih taktika vijetnamske gerile u svakodnevnu životu, o onima koji su bili u ratu i onima koji su protiv njega prosvjedovali, o generičkoj glazbi u knjižnicama, hiperrealističnim slikama perilica i složenim produkcijama beskrajnih predstava i filmova; o odrastanju s roditeljima komunistima i odrastanju uopće, o suncu na Fire Islandu i vrlo traženoj radnoj kopiji Coppolina filma Apokalipsa danas. Ali ponajviše je to roman o veliku pitanju koje si prije ili poslije postavi svatko tko je ikad napustio dom: Koliko dugo možeš izbivati prije nego što bude prekasno da se vratiš kući?

Autor romana, Johan Harstad, osim kao romanopisac, poznat je i kao grafički dizajner, dramatičar i bubnjar. Rođen je 1979. u Stavangeru. Dobitnik je prestižne norveške književne nagrade Brage 2008. godine, a knjige su mu dosad objavljivane u petnaest zemalja. Prema njegovu prvom romanu, "Buzz Aldrin, hvor ble det av deg i alt milderet" snimljena je TV-serija. Roman "Max, Mischa i ofenziva Tet" proglašen je knjigom desetljeća u Norveškoj, a njegov je nizozemski prijevod 2018. osvojio Europese Literatuur Prijs (nagradu za europsku književnost u prijevodu).

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. studeni 2024 14:52