U Hrvatskom narodnom kazalištu (HNK) u Zagrebu u petak je izvedena prva ovosezonska dramska premijera, "Kralj Gordogan", priča o apsolutističkom vladaru koji je u svojoj pohlepi nezaustavljiv u istrebljivanju svega vitalnog u svojoj kraljevini.
Djelo Radovana Ivšića "Kralj Gordogan" prvi put je izvedeno u zagrebačkom HNK-a, a predstavu je režirao Rene Medvešek.
Radovan Ivšić (1921., Zagreb - 2009., Pariz) bio je pjesnik, prevoditelj, teoretičar, nadrealist te kazališni revolucionar. Njegovo je kazalište kolektivni otpor svakomu nametnutom građanskom ukusu ili ideološkom dekretu, svakoj, kako bi to on nazvao, subvencioniranoj dosadi. Često je bio marginaliziran i osporavan u oprečnim režimima te se njegova djela nisu često izvodila u kazalištima, navedeno je.
Redatelj Medvešek ističe kako je Gordogan neobičan komad koji je teško uvrstiti u neku od uobičajenih ladica za dramske tekstove.
"Riječ je o tekstu koji za mene, bez ikakve dvojbe, pripada u sam vrh naše dramske književnosti pa samim time zaslužuje da ga se usprkos njegovom avangardnom pedigreu, pokuša postaviti i na našu modernu pozornicu", kazao je redatelj.
"Kralja Gordogana" opisuje kao nepoznatu zemlju zbog svoje neobičnosti te kombinacije grubosti, komike, poetičnosti, ludosti, pragmatičnosti te jezične slikopisnosti.
Na pozornici igraju mladi glumci koji evociraju Ivšićevu Družinu mladih, kazališnu skupinu iz 1940-ih godina čiji je pripadnik bio i sam autor.
Ulogu kralja Gordogana odigrao je Ozren Grabarić, Marin Klišmanić glumio je Viteza te Dvorskog čupača očiju. Ivan Colarić glumio je Ludu, Lana Ujević utjelovila je ulogu Bijele, a Igor Jurinić glumio je Tinatina i Glasnika.
Tesa Litvan glumi Tibelicu, Marin Stević Lunu, a Kristijan Petelin glumi Odana, Dvorskog rezača ušiju i Pticu te svo troje glume Seljakinje.
Dramaturginja predstave Ana Prolić objasnila je kako ova „nadrealistička anti-bajka“ izokreće uvriježene postavke bajkovitog svijeta.
"Gordoganov protivnik onemoćan je čarobnim napitkom zaborava, ljubavni par obješen, a lȕda koji jedini ima slobodu govora skončat će nesretnim slučajem. Unatoč tome, Kralj Gordogan, osim zanimljiva narativa i izvrsne igre, donosi na scenu divan poetski jezik", zaključila je.
Scenografkinja predstave je Tanja Lacko, kostimografkinja Doris Kristić, a za glazbu i animacija zvuka zadužen je Matija Antolić. Skladatelj partiture Gordo(r)gan je Zoran Šćekić, a oblikovatelj svjetla je Aleksandar Čavlek.
Asistent redatelja je Vito Sikirić, a asistentica kostimografkinje je Linda Mihaliček.
Kralj Gordogan na rasporedu HNK-a je 26. listopada te 8. i 12. studenoga.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....