Ove godine žiri je u finale Zlatnog Studija odabrao estetski vrlo različite predstave, ali svaku iznimnu na svoj način. Tu je autorsko čitanje "Braće Karamazovi" F. M. Dostojevskog, koproducentska "Tena, kronika raspada jedne ljepote", novo čitanje klasika u duhu slavonskog weltschmerza, te "Mnogo vike nizašto", razigrani Shakespeare koji najviše od svih predstava komunicira sa širokom publikom.
Tri predstave finalistice vidjelo je dosad 11.543 ljudi na njihovim matičnim pozornicama i na gostovanjima.
Za finaliste u svim kategorijama Zlatnog Studija možete glasati OVDJE
Redatelj Krešimir Dolenčić u predstavi "Mnogo vike nizašto" u GK Komedija ne daje publici predaha do sretne završnice, a inače težak tekst odlično je prilagođen i skraćen. Većini glumaca iz ansambla predstave ovo je bio je bio prvi susret s tom Shakespeareovom komedijom. Osim dvojici.
Naime, Igor Mešin, koji je u ovoj inscenaciji igra svećenika, u varaždinskom kazalištu 1993. igrao je Benedetta u kajkavskom prijevodu Tomislava Lipljina i u režiji Vladimira Gerića. Međutim, tog kajkavskog Benedetta u vrlo uspjeloj studentskoj produkciji igrao je i Fabijan Pavao Medvešek, koji se u toj istoj ulozi, samo u štokavskom standardu, pronašao na daskama Komedije. Tijekom prvog dijela rada na predstavi oba glumca tvrdila su da im neprekidno naviru iste replike - samo na kajkavskom.
Oliver Frljić u "Braći Karamazovima" ZeKaeM-a pokazao se kao vrhunski redatelj i pripovjedač.
"Braća Karamazovi", odnosno predstava podnaslova "Sve sretne obitelji nalik su jedna na drugu" i "Svaka nesretna obitelj nesretna je na svoj način", aktualniji su nego ikad. Premijere su izvedene trećega i četvrtog dana ruskoga napada na Ukrajinu, a ZKM se susretao s upitima hoće li zbog rata u Ukrajini skidati Dostojevskog kao ruskog pisca s repertoara.
"Dobro kazalište bori se protiv trivijalnosti. Predstave "Braća Karamazovi", koje su i prema Dostojevskom tjeskobno i aktualno zaokupljene Rusijom, ali duboko antiratne i antitotalitarne, koincidirale su s ruskom agresijom prema Ukrajini i citiranjem Putinova govora kojeg je ruski predsjednik izrekao na početku tog rata. Vrlo snažno, neotklonjivo iskustvo zbilje za gledatelje u dvorani Zagrebačkog kazališta mladih. I odjednom neke smiješne stvari nisu više bile smiješne", rekli su nam iz ZeKaeM-a. Zanimljivost ovog projekta je i u tome što se sastoji od dviju predstava, a publika može odabrati hoće li odgledati samo jednu ili, pak, obje dan za danom.
"Braća Karamazovi" otvorila su 62. međunarodni kazališni festival MESS u Sarajevu. MESS je dodijelio Zlatni lovorov vijenac za najboljeg redatelja Oliveru Frljiću. Gostovali su i na Gavellinim večerima.
Klasik hrvatske književnosti, iz pera, kako ga nazivaju, jednog od najvažnijih slavonskih pripovjedača, "Tena" je ispisana na dodiru realističke zagledanosti u pukotine jednog društva i modernističkih nagnuća autora, pri čemu nije lišena subverzivnosti.
Predstava "Tena, kronika raspada jedne ljepote" nastala je suradnjom koproducenata: GDK "Gavella", GK "Joza Ivakić" Vinkovci, Ludens teatra, Centra za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar i Gradskog kazališta Požega, a prva je premijera odigrana u Gradskom kazalištu "Joza Ivakić" u Vinkovcima krajem prošle godine. Zanimljivost je da nekoliko glumaca igra po nekoliko uloga, a ima čak i jedna ženska uloga koju igra muškarac.
Na Festivalu slavonskih kazališta "Slavonski KaFe" nagrada za najbolju predstavu pripala je predstavi "Tena - kronika raspada jedne ljepote".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....