ZAGREB - Krajem tridesetih godina, pojava čarobne jazz pjevačice Lene Horne promijenila je američku kulturu. Među segregiranim crnim pjevačicama hrapava glasa Lena Horne bila je gotovo bijeli ideal. Crni umjetnici smjeli su zabavljati bijelce, ali ne i tražiti ravnopravnost. Taj rasizam dao je šansu Leni Horne i ona to nikada nije zaboravila. Proslavila ju je izvedba pjesme “Stormy Weathers”, i cijelu su je karijeru pratile euforične recenzije i divljenje publike.
Prva crna diva
Bila je prva crna pjevačica koju je pratio bjelački orkestar, prva koja je nastupala u Copacabana klubu i jedna od rijetkih s ugovorom u Hollywoodu.
Lena Horne rođena je u Brooklynu 1917. u uglednoj obitelji. Sa 16 godina napustila je školu zbog bolesne majke, a pjevati je počela u legendarnom Cotton Clubu. Zbog svega što su prolazila njezina braća, ostala je suzdržana prema slavi. Superiorna i glamurozna, stvorila je pojam crne dive davno prije grupe Supremes. Max Factor zbog nje je lansirao šminku za tamnopute žene. Lena se nesmiljeno borila protiv rasizma, bila je na McChartyjevoj crnoj listi i predvodila je povijesni marš u Washingtonu na kojemu je Martin Luther King održao “I Have a Dream”.
Pomirba na kraju
Crnci su joj zamjerali što je ljubimica bijelaca, bijelci njezin ponos. Kad je 2002. kao prva crna glumica dobila Oscara za glavnu ulogu, Halle Berry posvetila ga je i Leni Horne. Godine su ublažile Leninu gorčinu, doživjela je i crnog predsjednika. Umrla je pomirena sa sobom i s Amerikom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....