Izgradio je nasilne paravojne bande i terorizirao političke protivnike, suspendirao demokraciju u korist diktature i gurnuo svoju zemlju u krvavi rat. Međutim, kako navodi The Guardian, velika nova biografska serija o talijanskom diktatoru Benitu Mussoliniju "izaziva nas da suosjećamo s tvrdoglavim kreatorom fašizma, makar samo zato da se demonstrira njegov đavolji šarm". U prvom intervjuu o svojoj seriji "M: Sin stoljeća", britanski redatelj Joe Wright rekao je naime kako ono što se nadao učiniti u seriji jest ponekad dopustiti publici da bude zavedena Mussolinijem i da se uzbudi zbog onoga što on radi .
"Demonizirati ove likove oslobađa nas moralne odgovornosti i mislim da je to stvarno, jako opasno.", dodao je Wright, koji je najpoznatiji po dramama "Iskupljenje" te "Ponos i predrasude". Osmodijelna biografska serija premijerno će biti prikazan na filmskom festivalu u Veneciji 5. rujna prije nego što ga Sky objavi sljedećeg proljeća. Ona ne analizira toliko podrijetlo fašizma koliko uranja gledatelja ravno u kupku krvi, znoja i muškog testosterona koji je iznjedrio kult oko čovjeka kojeg su njegovi sljedbenici zvali Il Duce. Mussolini, bivši urednik službenih novina Talijanske socijalističke stranke koji se posvađao s ljevicom oko svoje podrške Prvom svjetskom ratu, prikazan je kao moralno pokvarena osoba, ali i kao lukav politički operater koji je u stanju suzdržati svoju sklonost nasilju za strateške dobitke. Noćni skupovi osvijetljeni bakljama brutalnih i crnokošuljaških fašista naglašeni su opojnim techno soundtrackom zahvaljujući Tomu Rowlandsu iz britanskog dua elektroničke glazbe Chemical Brothers. Stilski, rekao je Wright, ovaj serijal postao je "kombinacija lica s ožiljkom, čovjeka s kamerom i rave kulture 90-ih".
Tvorci serije kažu da, ako postoje trenuci u kojima se gledatelji uhvate kako su poneseni propulzivnom energijom uspona političara rođenog u Milanu na vlast, to je upravo ono što su namjeravali. U Italiji će serija sigurno dirnuti u živac, zaključuje Guardian. "M" se temelji na prvom dijelu istoimenog "dokumentarnog romana" Antonija Scuratija, dobitnika prestižne nagrade Premio Strega za 2019. koji je prodan u više od 600 tisuća primjeraka diljem svijeta, ali je podijelio kritiku u Italiji. Dok su neki recenzenti, poput Luce Mastrantonija u talijanskom dnevniku Corriere della Sera, hvalili knjigu kao "književnu cjepivo" protiv povratka fašizma, drugi su sugerirali da je Scuratijev fokus na Mussolinijevu biografiju nenamjerno pomogao normalizirati utemeljitelja fašizma i njegove ideje. Ruth Ben-Ghiat, profesorica talijanske povijesti na Sveučilištu New York, opisala je M-ov projekt revitalizacije antifašizma uranjanjem čitatelja u fašistički kult brutalne muške moći kao "paradoksalan".
Od objavljivanja prvog dijela iz Scuratijeve serije 2018., Italija je izabrala svoju najdesniju vladu od Drugog svjetskog rata, predvođenu premijerkom Giorgiom Meloni, čija stranka Braća Italije ima neofašističko podrijetlo; iako se ona kao nastoji distancirati od onoga što je nazvala "kultom fašizma". Govoreći za Guardian, Scurati je ipak inzistirao na tome da se, u cilju jačanja antifašizma, priče o povijesnim korijenima pokreta više ne mogu oslanjati isključivo na gledište onih koje je progonio.
"Razlog zašto sam počeo pisati o Mussoliniju prije svih tih godina bio je taj što sam osjetio hitnu potrebu razbiti ono što nazivam paradigmom žrtve. Potpuno sam uvjeren da se Italija i Europa nikada neće u potpunosti pomiriti s fašizmom ako zanemarimo temeljnu činjenicu: bili smo fašisti. Svi smo bili zavedeni. Moramo se osjećati odgovornima za to poglavlje naše povijesti.", rekao je. Scuratijevi mukotrpno istraženi "dokumentarni romani" čiji je treći dio, "M: Posljednji dani Europe" objavljen 2022., pokušavaju spriječiti čitatelja da bude preduboko uvučen u Mussolinijevu toksičnu psihologiju sučeljavanjem fikcionaliziranih monologa s arhivskim dokumentima, poput npr. novinski članci i izvješća tajne policije.
"Nekako sam stvorio novu fiktivnu metodu koja nije imala mnogo veze s fikcijom. Odrekao sam se svih alata koje pisac može koristiti da opiše Mussolinijeve emocije.", kazao je Scurati. Wrightova serija sa scenarijem autora "Gomore" Stefana Bisesa i Davidea Serina, odlučuje se pak za drugačiju, rizičniju strategiju: "izgraditi tu empatiju i onda povući tepih i reći - čekaj malo, shvaćaš li s čime imaš posla!", otkrio je redatelj.
Antonio Scurati, jedan je od najvažnijih suvremenih talijanskih pisaca, a knjigu ‘M: Sin stoljeća‘, kao i nastavke, u Hrvatskoj je izdala Fraktura u prijevodu Ane Badurine. Ovaj profesor književnosti i kreativnog pisanja u Milanu rođen je u Napulju, a odrastao u Veneciji. Ponekad piše i za novine, među kojima su La Stampa i Corriere della Sera. O svemu je, podsjetimo, govorio i u intervjuu za Jutarnji list.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....